Wieczór Trzech Muz w MOK- Inauguracja roku k.o. 2009-2010

Anna Dąbrowska-Pękocka MOK

 30 września 2009    15:41

Marecki Ośrodek Kultury po wakacyjnej przerwie wznowił działalność 7 września - wówczas rozpoczęły się zajęcia artystyczne, edukacyjne i klubowe. Tę bogatą ofertę programową MOK adresuje do dzieci, młodzieży i dorosłych. Natomiast uroczysta inauguracja nowego roku kulturalno - oświatowego nastąpiła w sobotę, 19 września 2009.
Tego dnia Sale Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury znowu wypełniły się gośćmi, przybyłymi na tę uroczystość - byli wśród nich artyści plastycy, muzycy oraz stali bywalcy imprez i mieszkańcy Marek z burmistrzem Januszem Werczyńskim na czele. Po serdecznym powitaniu gości przez Dyrektor MOK, Krystynę Klimecką głos zabrał Burmistrz miasta Marki, który wyraził swoje wielkie uznanie dla działalności tej zasłużonej dla miasta placówki i życzył kolejnego, bardzo udanego roku kulturalno-oświatowego. Następnie rozpoczął się uroczysty koncert inauguracyjny w wykonaniu sopranistki Grażyny Biernat - artystki znanej już bywalcom ośrodka kultury, a przy tym niezmiennie cenionej i entuzjastycznie przyjmowanej oraz Roberta Skiery, świetnego pianisty, który jej akompaniował i wykonywał także utwory solo.
Tym razem koncert rozpoczęły nuty poważne, smutne - wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego wybrane i recytowane przez Grażynę Biernat przeplatane pięknymi pieśniami i ariami oraz muzyką takich kompozytorów jak Mieczysław Karłowicz, Franciszek Schubert czy Stanisław Moniuszko. Były one nawiązaniem do obchodzonej we wrześniu 70-tej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, a jednocześnie wspaniałym, żywym dopełnieniem wystawy grafik (serigrafia) autorstwa artysty plastyka, Magdaleny Gozdek, którą podziwiać można w mniejszej sali Galerii MOK. Cykl ten, noszący tytuł "Drogi do zwycięstwa" jest swoistym hołdem składanym przez artystkę narodowi polskiemu, który w obliczu zagrożenia potrafił odrzucić wzajemne uprzedzenia i stanąć ramię w ramię w obronie ojczyzny i bronić jej zaciekle pomimo przeważających sił nieprzyjacielskich. Pamięć o dniach walki, zawieruchy wojennej, ciągłym niepokoju skłoniła Magdalenę Gozdek do stworzenia prac, przypominających tamte wydarzenia, pozwalających raz jeszcze spojrzeć w naszą historię - ze zrozumieniem i refleksją nad losem ludzkim. Wystawa ta ma przybliżyć zwiedzającym fragment historii Polaków, którzy walczyli w II Wojnie Światowej.
W przerwie programu Grażyny Biernat miał miejsce bardzo miły akcent tego wydarzenia artystycznego: występ pianistyczny Fryderyka Daniluka, wieloletniego ucznia Krzysztofa Zajkowskiego w Ognisku Muzycznym MOK. Na ten inauguracyjny wieczór przygotował Nokturn b-moll, swojego ulubionego kompozytora, Fryderyka Chopina.
Druga część koncertu śpiewaczki była zdecydowanie lżejsza. Obdarzona dużym temperamentem scenicznym i imponującym głosem artystka zaprezentowała publiczności wiązankę pięknych arii z operetek "Księżniczka Czardasza" Imre Kalmana, "Miłość Cygańska" Franciszka Lehara i z musicalu "My Fair Lady" Fryderyka Lewego, brawurowo wykonywanych przy mistrzowskiej grze Roberta Skiery. Pieśni szybko podbiły serca publiczności, która nie była skłonna wypuścić artystów bez utworu bisowego.
Podobnie jak żywa, pełna energii i emocji była druga część koncertu, tak i malarstwo Janusza Piotrowskiego, prezentowane w dużej sali Galerii MOK nie bez powodu nosi tytuł "Krystalizacja Emocji". Wielkoformatowe obrazy o bogatych, grubych fakturach malowane są mocnymi, wręcz jaskrawo ze sobą kontrastującymi kolorami, przyciągając oko widza do coraz to nowych szczegółów i nasuwając mu wiele interpretacji tego, co widzi jego oko. O zaletach tego rodzaju malarstwa powiedziała szerzej komisarz wystaw, Hanna Klimecka, podczas rozmowy z artystami, która miała miejsce bezpośrednio po koncercie muzycznym. Przedstawiła ona pokrótce sylwetki małżeństwa artystów -  oboje są absolwentami warszawskiej ASP i zajmują się malarstwem i grafiką - oraz uwypukliła ich twórcze podobieństwa i zaznaczyła znaczne różnice w ich twórczości. Sami plastycy chętnie opowiedzieli o swoim warsztacie pracy, fascynacjach, osiągnięciach i podróżach - przede wszystkim na Sycylię i do USA. Dodali, że ich prace prezentowane w wielu krajach na wystawach indywidualnych i zbiorowych trafiły już do kolekcji zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Więcej o artystach można dowiedzieć się z fragmentu artykułu Arturo Messina "Kiedy sztukę warto poznawać", zamieszczonego w dzienniku "Liberta" - 15 X 2008, Syrakuzy - Sycylia Włochy. Pisze on:
"Malarstwo Magdaleny i Janusza wyodrębnia dwie dusze artystyczne i dwoje artystów, natomiast w grafice, którą oboje rozwijają w całej możliwej gamie technologicznej klasycznej i awangardowej widać perfekcyjne opanowanie techniki, absolutną pewność linii, płynność wykonania formalnego, tym zadziwiają oboje artyści: i tu można by się naprawdę od nich wiele nauczyć! Ale to nie byłoby wystarczające, by tych dwoje artystów uznać za niezwykłych: nadzwyczajna wrażliwość i fantazja twórcza połączona z techniką, to zdolność do osiągnięcia poziomu danego tylko nielicznym".
Artyści podziękowali Mareckiemu Ośrodkowi Kultury i zgromadzonym na spotkaniu mieszkańcom Marek za ciepłe i entuzjastyczne przyjęcie oraz piękną ekspozycję ich prac.
Na zakończenie uroczystości Dyrektor Krystyna Klimecka zaprosiła gorąco do indywidualnego zwiedzenia wystaw, rozmów z artystami i zgromadzonymi gośćmi w kuluarach - oraz słodkiego poczęstunku przygotowanego na ten wieczór przez Marecki Ośrodek Kultury. Miły gwar i szczere zainteresowanie obecnych na uroczystości było najlepszym dowodem na to, że sobotni wieczór inauguracyjny należy z całą pewnością zaliczyć do imprez bardzo udanych - i niech będzie to pomyślną wróżbą na cały rozpoczynający się rok kulturalno - oświatowy w MOK w Markach!

Anna Dąbrowska - Pękocka
MOK w Markach

Zapraszamy do obejrzenia wystaw otwartych do 6 października w Mareckim Ośrodku Kultury przy ul. Fabrycznej 2.
MAGDALENA MARIA GOZDEK "DROGI DO ZWYCIĘSTWA - grafika - serigrafia. Wystawa dla upamiętnienia obchodów 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.
poniedziałek - piątek  godz. 12.00 - 19.00,
JANUSZ PIOTROWSKI, "KRYSTALIZACJA EMOCJI" - malarstwo, olej
poniedziałki i środy  godz. 10.00 - 14.00, wtorki i piątki godz. 12.00 - 19.00
Do galerii wstęp wolny. Grupy zorganizowane przewodnik oprowadza od godz. 9.00
po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu (0 22 781 14 06)

[gallery]

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry