25 listopada 2007    21:53

marki-01.jpgOtrzymałem od redakcji Portalu Społeczności Marek, pytanie zadane przez jednego z uważnych czytelników ? czy zachowała się pierwsza strona internetowa naszego miasta. Jako zawodowy ?poszukiwacz informacji wszelakich? postanowiłem poszperać w sieci. I wtedy zauważyłem, że e-Marki mają już 5 lat!

W 2007 roku, najprawdopodobniej przed 21 lipca, minęło 5 lat samodzielnego istnienia miasta Marki w Internecie. Przedstawiam więc wynik mojego ?szperania?. Jest to krótka historia internetowych serwisów naszego miasta. Obejrzyjmy więc kolejne wersje stron mareckich.

Pierwsze informacje w Internecie, publikowane przez Urząd Miasta zamieszczane były serwisie Marki-On-Line. Domena marki.pl, należała wtedy do firmy prywatnej. Urząd Miasta korzystał z serwisu gościnnie. Wiosną 2002 roku, doszło do porozumienia z właścicielem domeny. Od tego momentu domena marki.pl należy do Urzędu Miasta.

Pierwsza strona miasta Marki


marki-01.jpg
Źródło: http://web.archive.org/web/20020721120934/http://www.marki.pl/

Pierwszą własną i oficjalną stroną internetową naszego miasta, była strona udostępniona publicznie niedługo przed 21 lipca 2002 roku, pod adresem www.marki.pl .
W tym dniu licznik na stronie wskazywał na 1182 wyświetlenia. Wskazywać to może, na co najmniej jej dwutygodniowe oficjalne istnienie. W archiwalnych wersjach tej strony znalazłem wpisy z datą 4 czerwca 2002 roku. Przypuszczam, że do końca czerwca lub nawet pierwszych dni lipca mogło trwać wypełnianie strony treścią i na początku lipca mogła być oficjalnie udostępniona w Internecie.

Na pierwszej stronie serwisu czytamy:
?Mam zaszczyt powitać Państwa na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Miasta Marki ??
Poniżej podpis Burmistrza ? Janusz Werczyński

Była to strona nowoczesna, jak na ówczesne czasy. Jej pierwsi czytelnicy wspominają z pewną nostalgią te dni. Wszystko wtedy było takie nowe.
Brak niestety danych statystycznych o ilościach odwiedzin.

Druga strona miasta Marki


marki-02-bip.jpgmarki-02-marki.jpgmarki-02-serwis.jpg


 


Kolejna wersja nowej strony, a właściwie serwisu-portalu ruszyła 27 lutego 2004 roku, a więc niecałe dwa lata później. Portal składał się w zasadzie z trzech części.

marki-02-bip.jpg


Główna część portalu to Biuletyn Informacji Publicznej, istniejący od 7 lutego 2003 roku - http://bip.marki.pl/ - bardzo urzędowy publikator. Każda gmina ma obowiązek prowadzić taki biuletyn. Co ma być w nim publikowane, określa ustawa o dostępie do informacji publicznej.

marki-02-marki.jpg


Trzon portalu, dostępny jest w wersji archiwalnej pod adresem http://www.marki.pl/marki/. Zawiera podstawowe informacje o mieście.

marki-02-serwis.jpg


Trzecia część portalu - to wydzielony serwis informacyjny - nadal dostępny w wersji archiwalnej pod adresem http://www.marki.pl/serwis/ .

Wprowadzono tu kilka nowinek. Wyszukiwarka pozwalała przeszukiwać serwis w poszukiwaniu żądanej informacji. Wprowadzono subskrypcję. Można było więc zapisać się na subskrypcję i otrzymywać Serwis Informacyjny na skrzynkę e-mail. Korzystało z takiej możliwości około 200 osób. Portal istniał do 6 września 2006 roku.

Całość jest nadal dostępna w Internecie. Marki-serwis oraz Marki nie są dalej rozwijane. Istnieją więc tylko w wersji archiwalnej. Biuletyn Informacji Publicznej istnieje nadal. Ze względu na jego urzędowy charakter, chyba nie zanosi się na żadne zmiany.

Trzecia strona miasta Marki


marki-03.jpg
Kolejna wersja portalu - http://www.marki.pl/kategorie/home/ - wprowadziła następną nowość. Internauci mieli możliwość przesyłania pytań do Urzędu Miasta bezpośrednio ze strony WWW. Z Urzędu Miasta uzyskałem informację, że zadawane pytania kierowane były do odpowiednich komórek urzędu. Jeśli była to sprawa tak zwana ?jednostkowa?, pytający otrzymywał bezpośrednio odpowiedź e-mail jako osoba zainteresowana. Jeśli pytanie miało charakter "publiczny" - pytanie oraz odpowiedź były publikowane także na stronach portalu.

W ciągu roku nadesłano około 700 pytań. Najwięcej pytań dotyczyło dróg i kanalizacji. W portalu mareckim, jak skrzętnie sam policzyłem, opublikowano 230 odpowiedzi. Nowoczesny mechanizm pozwalał na komentowanie przez czytelników, udzielanych przez Urząd Miasta odpowiedzi. Z pobieżnego przeglądu widać, że korzystano z takiej możliwości komentowania a nawet polemiki.

Z analizy publikacji wynika jeszcze jeden, istotny fakt. Nauczyciele z mareckich szkół, chętni do współpracy z serwisem, otrzymali możliwość samodzielnego wprowadzania informacji z życia szkół. Z ilości tak wprowadzonych informacji, mogę wysnuć wniosek, że sprawa była na etapie "rozwoju". Tym nie mniej, był to krok naprzód.

Z innych nowości na stronach portalu - to możliwość komentowania także zamieszczanych informacji. Ze względu na oficjalny charakter serwisu, wszystkie komentarze były monitorowane przez redaktorów serwisu.

Zlikwidowana została subskrypcja na serwis informacyjny. W jego miejsce uruchomiono bardziej nowoczesną formę informacji o nowościach w serwisie - kanał RSS.

Biuletyn Informacji Publicznej pomijam, ponieważ jest to "byt" całkowicie niezależny. Jak pisałem, jest to serwis obowiązkowy dla wszystkich gmin. To różni go od innych stron miejskich.

Portal w tej postaci istniał do 12 listopada 2007 roku. Od tego dnia miasto Marki ma 4 wersję portalu internetowego.

Czwarta strona miasta Marki


marki-04.JPG
Portal istnieje zaledwie kilka dni, faktycznie od 12 listopada 2007 roku.

Włodzimierz Karpiński
Źródła: http://web.archive.org/web/*/http://marki.pl

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry