Świętowanie WIELKANOCY w stroju ludowym i żołnierskim mundurze na chwałę Pana

Bogusława Sieroszewska StowarzyszenieMPS

 22 kwietnia 2019    23:19

  

Już po raz trzeci, Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga wraz z Żołnierzami Grupy Historycznej Niepodległość pełniło wartę przy Grobie Pańskim w parafii św. Izydora w Markach. Nawiązanie do polskiej tradycji ubierania odświętnych, reprezentacyjnych strojów na czas uroczystości kościelnych i rodzinnych, spotkało się z dużym uznaniem markowian licznie przybyłych na święcenie pokarmów w Wielką Sobotę, jak również na procesję rezurekcyjną w poranek wielkanocny.


Warta rozpoczęła się w samo południe i trwała do godz. 12.30.


Bogusława Sieroszewska i Dorota Sieroszewska Bilett z tatą Edwardem z Marek


oraz rodziną Państwa Kaczyńskich z Zieleńca z GH NiepodległośćGH Niepodległość, Tomasz Kaczyński z synem Andrzejem


w mundurach żandarmerii wojskowej II RP
Zbigniew Paciorek - Prezes Stowarzyszenia Marki Pustelnik Struga


 Grób Pański w Katedrze warszawskiej, 2019... abyście nie podcinali korzeni, z których wyrastamy


W 2017 roku, w kościelnej szafie św. Izydora Stowarzyszenie  Marki-Pustelnik-Struga odkryło zapomniane stroje ludowe  pochodzące z Mazowsza, tzw. stroje łowickie, używane od lat 60-tych lub 70-tych do uświetniania kościelnych procesji.        Kliknij tutajPrzed uroczystościami kościelnymi, prosimy markowianki chętne do noszenia strojów ludowych na procesjach u św. Izydora  o zgłaszania się do Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga po stroje:


tel 501 093 525.


Łącznie do dyspozycji parafii jest 6 strojów ludowych. Ponadto, w tym roku zaprezentowany został strój z okolic Opoczna na południowym Mazowszu, który udostępniła pani Grażyna Sygitowicz z Warszawy.  Strój stanowi pamiątkę rodzinną noszoną przez babcię pani Grażyny ok. 90 lat temu!Dorota Bilett w stroju z okolic Opoczna,


pamiątka rodzinna Grażyny SygitowiczZdjęcia: Izabela Kaczyńska, Bogusława Sieroszewska

Galeria

zdjecie: 121108
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
zdjecie

Bogusława Sieroszewska

Wiceprezes Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Absolwentka filologii angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego z dyplomami Cambridge. Zajmuje się nauczaniem języka angielskiego w Markach i Warszawie, również przez skype'a!

Pasja - najnowsza historia Polski: Żołnierze Niezłomni Powstania Antykomunistycznego, Sierpień'80, marecka historia angielskich Braci Briggsów, fabrykantów i dobrodziejów Marek, opisana osobiście w Roczniku Mareckim tom II.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry