Poetycki wieczór z Klaudią Natalią Jaissle

Małgorzata Rowicka

 26 kwietnia 2019    13:36

W czwartkowy wieczór Biblioteka Publiczna Miasta Marki gościła u siebie poetkę Klaudię Natalię Jaissle, która pochodzi z Marek, a od 2009 roku mieszka i pracuje w Düsseldorfie w zachodnich Niemczech.

Wieczór poetycki poświęcony był najnowszej twórczości, czyli wydanym w 2018 roku zbiorom poezji i esejów - PALETA BARW oraz ODCIEŃ&ESEJE. Pierwszy z nich poetka dedykowała mężowi; zawiera on trzy cykle wierszy: Szkice z natury, Zarys oraz Siciliana. Pani Klaudia zaprasza w nim czytelnika na podziwianie natury i próby odnalezienia się we współczesnym świecie. Ostatnia część tego zbioru Siciliana zamyka w sobie zaskakujące wrażenia z pobytu na Sycylii, gdzie autorka znajduje w głębi duszy zarówno odpowiedzi, jak i kolejne pytania na poprzednio odkryte tematy.

Pod koniec roku 2018 zostaje wydany zbiór ODCIEŃ&ESEJE, który poetka dedykuje swojej mamie Zofii Chojnowskiej - malarce i ikonopisarce.  W zbiorze poezji Klaudia Jaissle zaprasza czytelnika na odnalezienie kolorów, które odpowiadają różnym emocjom czy też stanom duszy. Autorka znajduje w odcieniach niebieskich smutne, zimne uczucia, po czym przechodzi z gorącej i pozytywnej czerwieni aż do świetlistej żółci, które wiąże min. z natchnieniem. Zbiór ESEJE zawiera teksty, które mają źródło w rzeczywistych wydarzeniach, sytuacjach i miejscach. Dotyczą osobistych przeżyć autorki oraz jej przemyśleń.

W świat poezji Klaudii Jaissle wprowadził zgromadzonych gości pan Aleksander Nawrocki - poeta, krytyk, tłumacz i wydawca. W swoim charakterystycznym stylu, wplatając często humorystyczne przemyślenia, opowiedział o najnowszych wierszach pani Klaudii. Podkreślił przy tym, jak ważnych, uniwersalnych wartości i emocji dotyczą. Życie z perspektywy  emigracji sprawia, że szczególnego znaczenia dla autorki nabierają  wiara, rodzina, obyczaje i ojczyzna.

Atrakcyjności wieczoru dodała również obecność pani Agnieszki Lużyńskiej ? Przewodniczącej Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, która zasłuchanym uczestnikom spotkania czytała wiersze autorki. Wspaniałe grono gości w różnym wieku pani Klaudia Jaissle zauroczyła swoją otwartością, skromnością, ciekawością świata oraz dużą wrażliwością. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze. Nawet po jego zakończeniu poetycka dusza pani Klaudii niczym nimb otaczała wciąż słuchaczy. Wieczór zakończył się podziękowaniem za przybycie i wspólnie spędzony czas. Nie zabrakło autografów, dedykacji w książkach oraz wspólnych zdjęć poetki z czytelnikami. Mieszkańcy podczas spotkania mieli również niepowtarzalną okazję podziwiać prace plastyczne pani Klaudii.

Poetycki wieczór z panią Jaissle zorganizowano w ramach mareckich spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki.

 

Wiersze i prace plastyczne artystki dostępne są na stronach:
www.ame-muse-bouche.blogspot.com  www.perlenbilder.blogspot.com

Galeria

zdjecie: 121253
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry