Majówka pod Krzyżem Traugutta

Bogusława Sieroszewska StowarzyszenieMPS

 5 maja 2019    23:37

Bardzo ważnym miejscem w historii Polski jest dzisiaj nieco zapomniany Krzyż Traugutta ustawiony  po raz pierwszy 5 sierpnia 1916 roku na południowych stokach Cytadeli Warszawskiej, u zbiegu ulic Zakroczymskiej i Sanguszki.

Tu stały szubienice, na których 5 sierpnia 1864 roku zawiśli przywódcy Powstania Styczniowego. Po 53 latach od upadku Powstania, po tym jak rok wcześniej, po 120 latach rozbiorów Warszawę opuścili Rosjanie, Polacy ustawili Krzyż, upamiętniający śmierć pięciu bohaterów Powstania Styczniowego, członków Rządu Narodowego: Romualda Traugutta, Roman Żulińskiego, Józefa Toczyskiego, Rafała Krajewskiego i Jana Jeziorańskiego.

Uroczystości odsłonięcia Krzyża 103 lata temu były bardzo ważnym wydarzeniem narodowym,  które przyciągnęło na stoki Cytadeli 100 tysięcy Polaków!
Po odzyskaniu niepodległości pierwszym uchwalonym przez Sejm II RP narodowym świętem niepodległości było Święto Uchwalenia Konstytucji 3-Maja. Gwoli przypomnienia, obecnie obchodzony 11-go listopada Dzień Niepodległości  został uchwalony dopiero w 1937 roku!
3 maja 1919 roku Polacy po raz pierwszy w wolnej Polsce mogli świętować swoją niepodległość i upamiętniać uchwalenie pierwszej w Europie konstytucji. Nie bez kozery, Marszałek Józef Piłsudski na miejsce obchodów wybrał stoki Cytadeli i Krzyż Traugutta. Uroczystości zgromadziły rekordową jak na tamte czasy liczbę 140 uczestników!
Na pamiątkę narodowych uroczystości sprzed 100 lat,  w przededniu rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-Maja, pod Krzyżem Traugutta 2 maja br. odbyła się  uroczysta Msza św. polowa z udziałem Orkiestry Straży Pożarnej i kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Okolicznościową, patriotyczną homilię opiewającą wagę i znaczenie dla Polski Konstytucji 3 -Maja,  wygłosił ks. kapelan generał brygady Sławomir Żarski.
Ks. kapelan generał brygady Sławomir Żarski
(awansowany do rangi generała w grudniu 2018,
na mocy decyzji Prezydenta RP Andrzeja Dudy)
Gwoli przypomnienia, przed laty, w Dzień Niepodległości 11 listopada 2010 roku, ks Żarski z wielką odwagą przypomniał Prezydentowi Komorowskiemu i ówcześnie rządzącym o patologiach III RP w homilii wygłoszonej w kościele św Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Dzisiaj o tych patologiach można przeczytać w publikacjach dziennikarza śledczego Wojciecha Sumlińskiego - pt. Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego i Niebezpieczne związki Donalda Tuska.  Zaraz po mszy św. 11 listopada 2010 r., ks Żarski spotkał się z niezrozumieniem przedstawicieli ówczesnych władz państwowych, spotkała go reprymenda ze strony Prezydenta Bronisława Komorowskiego jeszcze w Zakrystii, po czym  został odesłany do pracy duszpasterskiej na prowincję, do Legionowa a obecnie do miejscowości Dębe Wielkie koło Mińska Mazowieckiego. Chociaż po katastrofie smoleńskiej, ks. Zarski pełnił obowiązki kapelana Wojska Polskiego, ostatecznie to stanowisko przypadło komu innemu. Za głoszenie prawdy nierzadko płaci się wysoką cenę.
Inicjatorem tegorocznych majowych uroczystości pod Krzyżem Traugutta był poseł na Sejm Andrzej Melak, którego brat, działacz niepodległościowy z Komitetu Katyńskiego zginął w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem. To Komitet Katyński śp. Stefana Melaka i Cech Krawców i Rzemiosł Włókienniczych są fundatorami obecnego Krzyża, wykonanego przez saperów z Dęblina w 1994 r.  
Wśród osób przemawiających pod Krzyżem Traugutta był również prof. Wiesław Wysocki z UKSW, prezes zarządu Instytutu im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, który słowami ostatniego Prezydenta na Uchodźstwie, z całego serca namawiał zebranych   do "niesienia wysoko polskiej flagi", eksponowania biało-czerwonych barw, szczególnie w Dniu Flagi i w Święto Konstytucji 3-Maja tak, aby szlachetne barwy narodowe były zawsze nadrzędne wobec wkradających się do stolicy Polski, przez drzwi warszawskiego Ratusza,  barw tęczowych,  zagrażających polskiej tożsamości narodowej.  "Wysoko nieść biało-czerwoną to znaczy być ze swojej polskości dumnym i o Polskę się troszczyć, mieć jej dobro przed sobą, ponad dobro własne i własny spokój" - powiedział  prof. Wiesław Wysocki w Dniu Flagi, pod Krzyżem Traugutta.

Galeria

zdjecie: 121433
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
zdjecie

Bogusława Sieroszewska

Wiceprezes Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Absolwentka filologii angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego z dyplomami Cambridge. Zajmuje się nauczaniem języka angielskiego w Markach i Warszawie, również przez skype'a!

Pasja - najnowsza historia Polski: Żołnierze Niezłomni Powstania Antykomunistycznego, Sierpień'80, marecka historia angielskich Braci Briggsów, fabrykantów i dobrodziejów Marek, opisana osobiście w Roczniku Mareckim tom II.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry