Jak to bolszewicy w panice uciekali na widok Mater Bożja - spotkanie z Ewą Storożyńską - współautorką książki o Cudzie nad Wisł

Bogusława Sieroszewska StowarzyszenieMPS

 17 maja 2019    00:30

 


 

 

W dniu 12 maja br. w Domu Katolickim parafii p.w. Św. Izydora-Oracza w Markach odbyła się promocja książki pt. Matka Boża Łaskawa a Cud nad Wisłą. Dzieje kultu i łaski autorstwa pani Ewy Storożyńskiej i ks. Józefa Marii Bartnika.


W czasie przeszło dwugodzinnej prelekcji autorka skupiła się na przedstawieniu dziejów obrazu Matki Bożej Łaskawej oraz akcentowała rolę Matki Bożej Łaskawej w zwycięskiej bitwie z hordami bolszewickimi, które parły na Warszawę w sierpniu 1920 r.




Przytaczane były relacje jeńców bolszewickich, którzy z trwogą opowiadali o widzianym przez nich wizerunku Matki Bożej (Matier Bożja), która osłaniała Warszawę i polskie wojska przed sowieckimi pociskami.


W tym kontekście bardzo cenna jest zupełnie nowa i nigdzie nie publikowana relacja babci Bogumiła Tomasiewicza z Warszawy-Radości, którą w trakcie spotkania przeczytała Bogusława Sieroszewska, wzbudzając zachwyt prelegentki, jako że relację o wizerunku Matki Bożej w trakcie Bitwy Warszawskiej pochodzące od osób cywilnych są bardzo rzadkie. Oto relacja:




Historia o panicznej ucieczce bolszewików


dnia 15 sierpnia 1920 r.


Historia ta opowiadana była w domu Bogumiła Tomasiewicza podczas każdego większego spotkania rodzinnego przez babcię Stefanię Aleksandrę Grzęda, z domu  Brogowską, zamieszkałą przy głównej drodze w Ładzyniu koło Stanisławowa, niedaleko Wólki Radzymińskiej. Na krzyżówkach, przy gościńcu wiodącym ze stanisławowskiego Pustelnika do Ładzynia, pani Stefania prowadziła sklep. Ponadto, znana była z szeroko zakrojonej działalności społecznej. To ona całe swoje życie wspominała,  że uciekający bolszewicy byli przerażeni i wołali:      "Mater bijot!"


Powtarzali to wielokrotnie i w wielkiej bojaźni. Uciekając często bez broni,  trzymali się krowich i końskich ogonów, po kilku bolszewików jednego ogona. Konie które ich ciągnęły, objuczone były skradzionymi rzeczami. Dźwigały przymocowane skrzynie,  stukające garnki, metalowe kubki, nawet kury!  Pani Stefania z odruchu serca oraz z wyrachowania, aby bolszewicy nie zrobili im krzywdy, nakarmiła ich ciepłym bigosem i innymi produktami z własnego sklepu. Sama pochodziła z Wileńszczyzny, gdzie jej rodzina straciła majątek po powstaniu listopadowym, więc dobrze znała barbarzyńską mentalność  moskali i bolszewików.  Według jej relacji, niektórzy uciekający bolszewicy opowiadali, że Mater Bożja odbijała kule z armat i karabinów,  zabijając nimi ich towarzyszy.




Świadectwo Bogumiła Tomasiewicza przekazane ustnie 14 października 2018 r., po inscenizacji pt. "W Pałacyku po Bitwie" wystawionej w Pałacyku Briggsów w podwarszawskich Markach. Świadectwo spisała Bogusława Sieroszewska na potrzeby wykładu pani Ewy Storożyńskiej o roli Matki Bożej Łaskawej w Bitwie Warszawskiej 1920 r. 


Dopełnieniem prelekcji jest eksponowana do 17 maja br. w kościele parafii św. Izydora - Oracza wystawa autorstwa znanego regionalisty ziemi wołomińskiej Jarosława Stryjka, prezentująca strategiczne i militarne aspekty Bitwy Warszawskiej.


Opisywane wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację im. ks. Ignacego Skorupki, która reprezentowała Małgorzata Jastrzębska, parafię p.w. Św. Izydora - Oracza w Markach z ks. proboszczem Kazimierzem Sztajerwaldem oraz Stowarzyszeniem Marki-Pustelnik Struga z jego prezesem Zbigniewem Paciorkiem


Tuż przed rozpoczęciem spotkania oraz po jego zakończeniu wiele osób nabyło wymienioną wyżej książkę z dedykacją autorki.
W spotkaniu wzięło udział ok. 30 osób.




Tekst: Zbigniew Paciorek

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
zdjecie

Bogusława Sieroszewska

Wiceprezes Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Absolwentka filologii angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego z dyplomami Cambridge. Zajmuje się nauczaniem języka angielskiego w Markach i Warszawie, również przez skype'a!

Pasja - najnowsza historia Polski: Żołnierze Niezłomni Powstania Antykomunistycznego, Sierpień'80, marecka historia angielskich Braci Briggsów, fabrykantów i dobrodziejów Marek, opisana osobiście w Roczniku Mareckim tom II.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry