Znak pomiarowy - znak czasu

Antoni Widomski Historykalia

 20 listopada 2007    09:20

004-01-03-aw.JPGJeszcze kilkanaście lat temu, jadąc przez Polskę, można było czasami natknąć się na widok smukłej wieży triangulacyjnej. Niekonserwowane rozleciały się ze starości lub zostały zdewastowane i znikły z krajobrazu. W technologiach satelitarnych wieże są zbędne. Stała taka wieża w Pustelniku II, na najwyższej wydmie w okolicy. Zwano ją, a właściwie całą górkę, "obserwatorem". Idąc na grzyby, używało się określenia iść "na obserwator". Wieża dawno zniknęła, spalona chyba dla zabawy. Stało się to, jeśli mnie pamięć nie myli, w połowie lat siedemdziesiątych. Miejsce gdzie stała wieża można jeszcze zobaczyć. Zniknęła też połowa wydmy. Zniszczona została przez cegielnię.

004-02-02-aw.jpg


Ale pozostał jeszcze, niedaleko miejsca gdzie stała wieża, znak pomiarowy. Stoi samotny w lesie. Postawiony przez Główny Urząd Pomiarów Kraju. Urząd ten został utworzony 30 marca 1945 r. Ówczesne władze Polski Ludowej wydały dekret o pomiarach kraju i organizacji miernictwa, w którym utworzono Główny Urząd Pomiarów Kraju przy Prezydium Rady Ministrów, stanowiący centralny organ do spraw geodezji. Urząd ten został zniesiony dekretem z 24 kwietnia 1952 r. o państwowej służbie geodezyjnej i kartograficznej.

004-01-03-aw.JPG


Czy ten znak jest jeszcze wykorzystywany? Tego nie wiem. Może przeczyta to ktoś, kto zna się na tym?

Antoni Widomski

Galeria

fot. 1
fot. 2
zdjecie

Antoni Widomski

Współpracuje z portalem od 2004 roku

www.historia.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry