Ojcowie Paulini na Jasnej Górze eksponują ponad 100-letnie dzwony odlane w Pustelniku

Bogusława Sieroszewska StowarzyszenieMPS

 31 maja 2019    21:27

Teren wokół mareckich dzwonów "Maryja" i "Paweł Pustelnik", odlanych w ludwisarni Czerniewicza w Pustelniku na zamówienie Ojców Paulinów z Jasnej Góry w 1912 roku, został zagospodarowany w trakcie wiosennych prac przy Wałach Jasnogórskich.

Zamontowane zostały stylowe, żeliwne drzwi z herbem Paulinów (dwa lwy pod palmą daktylową, a na niej kruk z bochenkiem chleba w dziobie) prowadzące bezpośrednio na tzw. rawelin (dawną małą fortecę na planie pięcioboku, służącą do ochrony bramy głównej), gdzie usytuowane są dzwony z Pustelnika. Wymurowano nowe wały na skarpie tuż przy "prowizorycznej" dzwonnicy. Wycięto drzewa zasłaniające widok dzwonów, co sprawia, że teraz mareckie dzwony przyciągają uwagę zarówno od strony Pierwszej Stacji Drogi Krzyżowej, notabene ufundowanej przez warszawskich pielgrzymów, jak również od strony dziedzińca przed Bramą Lubomirskich.

Warto zagłębić się w symbolikę dość egzotycznego herbu ojców Paulinów. Otóż nawiązuje on do pustelniczego życia św Pawła Eremity, Pierwszego Pustelnika, które na pustyni trwało niemalże sto lat! Według podań św. Hieronima Pustelnik sam wytwarzał ubranie z liści palmy daktylowej, żywił się daktylami, kruk posłany przez Boga codziennie przynosił świętemu połowę bochenka chleba, a dwa lwy wykopały grób dla świętego, w którym pochował go św. Antoni Wielki. Herb ojców Paulinów stanowi powtarzający się motyw na nowo zamontowanych drzwiach, które wiodą do Dzwonów Jasnogórskich z naszego Pustelnika.

Gwoli przypomnienia, 16 lutego 2016 roku, z inicjatywy Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga zamontowana została pamiątkowa tablica przy drzwiach wiodących do dzwonnicy, która przypomina pielgrzymom o pochodzeniu Jasnogórskich Dzwonów z Pustelnika oraz o corocznych lutowych zawierzeniach miasta Marki Maryi Królowej Polski.

Obszerny artykuł autorstwa Tomasza Paciorka, zawierający szczegółowe informacje

o Jasnogórskich Dzwonach z Pustelnika

znajdą Państwo w najnowszym

Roczniku Mareckim tom II,

którego promocja odbędzie się w Pałacyku Briggsów, w  sobotę 1 czerwca br.,  o godz. 18.00.

Zapraszamy do nabywania mareckiej publikacji i życzymy miłej lektury.

 

Kliknij tutaj

Kliknij tutaj

   

Galeria

zdjecie: 122592
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
zdjecie

Bogusława Sieroszewska

Wiceprezes Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Absolwentka filologii angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego z dyplomami Cambridge. Zajmuje się nauczaniem języka angielskiego w Markach i Warszawie, również przez skype'a!

Pasja - najnowsza historia Polski: Żołnierze Niezłomni Powstania Antykomunistycznego, Sierpień'80, marecka historia angielskich Braci Briggsów, fabrykantów i dobrodziejów Marek, opisana osobiście w Roczniku Mareckim tom II.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry