28.06.2019 R. W DĄBRÓWCE START RAJDU MOTOCYKLOWEGO WARSZAWA - GIBRALTAR 2019. ZAPRASZAMY!

START:    28 czerwca 2019

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 11 czerwca 2019    09:54

Szanowni Państwo, wielkimi krokami zbliża się start Rajdu Motocyklowego Warszawa - Gibraltar 2019 zaplanowany na dzień 28.06.2019 r. o godzinie 9:00 w Dąbrówce przy Urzędzie Gminy.

Dlaczego start Rajdu odbędzie się w Dąbrówce?

To właśnie tu w nocy z 9 na 10 kwietnia 1944 r. w lesie pod Kołakowem w ramach operacji lotniczej Weller 2 wylądowało 4 skoczków cichociemnych: podporucznik Stefan Bałuk "Starba", porucznik Edmund Łastowski "Łobuz", kapitan Tadeusz Runge "Osa" i kurier Henryk Waniek "Pływak". Odbiorem zrzutu kierował porucznik Jan Górski "Jastrzębiec". Obecny był także zastępca komendanta placówki AK Małopole podporucznik Tadeusz Andruszkiewicz "Zator" - nauczyciel w szkole w Chajętach. W akcji uczestniczyło kilkunastu żołnierzy Armii Krajowej z terenu obwodu. Zrzut pod Kołakowem był jednym z wielu, jaki wykonano w okupowanym przez Niemców kraju. Łącznie zrzucono do Polski 316 cichociemnych.

Ruszając z Dąbrówki chcemy oddać cześć i honor bohaterom II wojny światowej. Tu również mieszka kilku uczestników Rajdu Warszawa - Gibraltar, m.in.:  Krzysztof Banaś wielokrotny uczestnik rajdów motocyklowych, regionalista, poeta i patriota.

Jednakże głównym celem wyprawy jest dotarcie na Gibraltar w dn. 4 lipca 2019 r. w 76. rocznicę śmierci Gen. Wł. Sikorskiego oraz oddanie czci temu wybitnemu generałowi i pozostałym tragicznie zmarłym uczestnikom tego feralnego lotu.

Blisko 2 tygodniowy trud i poświęcenie jest swego rodzaju żywą lekcją historii oraz krzewieniem postaw patriotycznych. Jesteśmy przekonani, że nasza wyprawa przyniesie chlubę naszej małej Ojczyźnie, jaką jest ziemia wołomińska, jak też i naszemu krajowi.

Zapraszamy na strat Rajdu w dn. 28.06.2019 r. do Dąbrówki o godz. 9:00 przed Urząd Gminy Dąbrówka.

Organizatorem Rajdu Warszawa - Gibraltar 2019 jest Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga.

WSPARLI NAS FINANSOWO:

Starostwo Powiatu Wołomińskiego.

Fundacja KGHM Polska Miedź

Grupa Cygan zajmująca się sprzedażą samochodów marki Toyota i Lexus

Ubojnia zwierząt Robert Rytel

Urząd Gminy Dąbrówka

Fundacja PGE Energia Ciepła

Przedsiębiorstwo świadczące usługi komunalne oraz z zakresu ochrony środowiska

  Urząd  do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Komandorem Rajdu jest Artur Rytel-Andrianik, mieszkaniec Marek, wielokrotny uczestnik rajdów motocyklowych, patriota, regionalista, autor licznych opracowań historycznych.

Najmłodsza uczestniczka Rajdu, Kasia Paciorek, ma 16 lat, najstarszy uczestnik Rajdu ma 58 lat.

Uczestnicy Rajdu mają do pokonania 7 500 km i wrócą do kraju 12 lipca 2019 r.

Galeria

zdjecie: 122857
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
fot. 20
fot. 21
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry