Budżet miasta (1) ? co to takiego ?

Włodzimierz Karpiński

 25 listopada 2007    21:54

b-01.JPGListopad to szczególny miesiąc w życiu każdej gminy w Polsce. Także i w życiu naszego miasta. Otóż w tym miesiącu nabierają tempa prace nad budżetem na przyszły rok. Jak możemy się dowiedzieć, choćby z tekstu Komisje będą radzić, wszystkie komisje zajmować się będą analizą projektu budżetu na 2008 rok. Czy my, mieszkańcy miasta, możemy zrozumieć budżet miasta ?.

Możemy, dlaczego nie. A jeśli nie zrozumieć w pełni, to przynajmniej zrozumieć jak on powstaje. Nie jest to wiedza tajemna, dostępna tylko nielicznym wtajemniczonym wybrańcom. A wtedy łatwiej będzie nam zrozumieć skąd i od kogo nasze miasto bierze pieniądze. Kolejny krok, to zrozumienie na co wydawane są pieniądze budżetu. Wydatki mają znaczący wpływ na jakość naszego życia i dlatego powinny być znane wszystkim mieszkańcom. I na zakończenie ? kto i jak kontroluje wykonanie budżetu.

Proponuję zrobić pierwszy krok i rozpocząć od wyjaśnienia - co to takiego - budżet miasta?

Jest to dokument czytelny dla księgowych. Ale i dla nas może stać się lżejszym w odbiorze. Spróbuję więc w sposób przystępny opisać sposób jego powstawania i realizacji. A przy okazji wyjaśnić pewne pojęcia, bez których jego zrozumienie byłoby znacznie utrudnione.

A więc w drogę.


Co to jest budżet gminy ?

Budżet gminy można odnieść do budżetu rodzinnego. Takie pojęcia jak dochody i wydatki są pewnie jasne i zrozumiałe dla wszystkich.


Wiecie? Wiemy. No to posłuchajcie:

Każda rodzina uzyskuje jakieś dochody, jak na przykład: pensja żony, męża, pomoc rodziców lub z opieki społecznej. Każda rodzina ma również swoje wydatki, te niezbędne, jak zakup żywności i ubrania, opłaty za mieszkanie, energię, wydatki na rozwój, jak remont lub budowę domu, zakup samochodu, na kulturę, oświatę, turystykę.

Czymś innym są pojęcia takie jak: przychody i rozchody.

Musimy niestety przez to przebrnąć, aby nie mylić później przychodów z dochodami a rozchodów z wydatkami.

Spójrzmy tak ? wszystkie dochody jakie uzyskujemy jako rodzina, zwiększają nasz majątek. O tyle jesteśmy bogatsi, o tyle więcej mamy w kieszeni.

Wszystkie nasze wydatki uszczuplają nasz majątek. Zmniejszają ilość pieniędzy. Jesteśmy biedniejsi.

Inaczej jest z przychodami. Są to pieniądze z pożyczek i kredytów. Choćbyśmy wzięli milion złotych pożyczki lub kredytu, to wcale nie jesteśmy bogatsi o milion złotych. Trzeba będzie ten milion zwrócić. Zwracając taką pożyczkę lub kredyt wcale nie biedniejemy.

Znając te podstawowe cztery pojęcia, możemy odpowiedzieć na postawione pytanie.

A więc - Co to jest budżet gminy ?

Budżet to inaczej plan finansowy wszystkich dochodów, przychodów, wydatków i rozchodów na dany rok kalendarzowy. Jest to najważniejszy dokument finansowy.

Budżet to nie jest proste zestawienie pewnych kwot. Z budżetu wynika plan działania burmistrza na dany rok. To właśnie budżet wskazuje na jakie zadania będą wydawane pieniądze oraz w jakiej wysokości. Radni uchwalając budżet, decydują które zadania są priorytetowe czyli najważniejsze. A to, czy radni wiedzą które z zadań są najważniejsze dla mieszkańców, to zupełnie inny temat.

My natomiast w kolejnym odcinku zajmiemy się tym, jak powstaje budżet miasta.

Włodzimierz Karpiński

Galeria

fot. 1

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry