Odszedł porucznik Jan Penzioł

Paweł Pniewski UMMarki BlogPawłaPniewskiego

 28 czerwca 2019    01:37

W piątek pożegnamy Honorowego Obywatela Miasta Marki.

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w wieku 102 lat odszedł Jan Penzioł. Nabożeństwo żałobne odbędzie się jutro, 28 czerwca, o godz. 14.00 w kościele św. Andrzeja Boboli na Strudze.

Przypominamy sylwetkę tego niezwykłego człowieka.

Porucznik Jan Penzioł urodził się 19 kwietnia 1917 roku w Szczuchli na Lubelszczyźnie. Wcześnie osierocony wychowywał się w Zakładzie Wychowawczym Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Płudach, a następnie od 1925 roku w Zakładzie Wychowawczym księdza Antoniego Połaskiego w Strudze, gdzie odbył praktykę zawodową jako ślusarz-mechanik. W latach 1928-32 brał udział w budowie kościoła św. Andrzeja Boboli.

We wrześniu 1939 roku uczestniczył w obronie Warszawy. Po kapitulacji stolicy powrócił do Strugi, gdzie w czerwcu 1942 roku wstąpił do Armii Krajowej VII Obwodu "Obroża" II Rejonu Celków przyjmując pseudonim "Motor". Został zastępcą komendanta Straży Ogniowej powołanej na terenie zakładu wychowawczego księży Michalitów i podjął działalność konspiracyjną. Uczestniczył w zrywie powstańczym w Strudze 30 lipca 1944 roku. Aresztowany przez Niemców we wrześniu 1944 roku został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec w okolice miejscowości Forstau.

Po kapitulacji III Rzeszy powrócił do Strugi, gdzie w 1947 roku wstąpił w związek małżeński z Wandą Kawecką. Po zakończeniu wojny podjął pracę na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej, a następnie w latach 1970-78 pracował jako nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Zawodowych w Strudze.

Pan Jan Penzioł był zaangażowany w budowę Pomnika Żołnierzy AK II Rejonu Celków w Strudze wzniesionego w 1963 roku oraz wykonania tablic pamiątkowych poświęconych Zofii Kukier ps. "Jarzębina" - zastępcy komendanta Wojskowej Służby Kobiet, zamęczonej przez Gestapo w 1944 roku i mieszkańcom Marek, Strugi, Pustelnika i Zielonki rozstrzelanym na Kruczku 31 lipca 1944 roku. Za swoją działalność odznaczony został licznymi medalami i odznaczeniami, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Walecznych. 20 czerwca 2007 roku w uznaniu zasług dla miasta Marki i jego mieszkańców rada miasta przyznała Janowi Penziołowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Marki.

Na znak żałoby wśród naszej mareckiej społeczności w dniu pogrzebu flaga państwowa przy ratuszu zostanie opuszczona do połowy masztu.

Galeria

zdjecie: 123094
zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, zastępca Burmistrza Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry