75 rocznica mordu na Kruczku

START:    30 lipca 2019

Tadeusz Markiewicz UMMarki

 22 lipca 2019    15:31

Zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystych obchodach.


Zanim 30 lipca 1944 r. zapadł mrok, do zgarniętych w łapankach i stłoczonych mieszkańców Marek, Pustelnika, Zielonki i Strugi zaczęli strzelać z broni maszynowej esesmani. To była okrutna rzeź niewinnych ludzi, dokonana w odwecie za akcje naszego podziemia. Do dziś nie udało się ustalić liczby ofiar tego bestialskiego mordu nad jeziorem Kruczek. Na liście znajduje się 48 nazwisk. Część źródeł podaje jednak dużo większą liczbę ofiar (148)
.
Pamiętajmy o tym tragicznym w dziejach naszego regionu wydarzeniu. Zapraszamy Państwa na obchody 75 rocznicy mordu. Spotkajmy się o godz. 17.00 przy pomniku na Kruczku. Jak co roku, złożymy wieńce, zapalimy znicze na pamiątkę tego wydarzenia i odmówimy modlitwę.

Galeria

zdjecie: 123572
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry