UCZCIJMY PAMIĘĆ 11 ROZSTRZELANYCH MIESZKAŃCÓW ZIELEŃCA

START:    30 lipca 2019

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 30 lipca 2019    09:08

Szanowni Mieszkańcy Zieleńca,

w dniu 30 lipca (wtorek) o godz. 17:45 uczcijmy pamięć 11 rozstrzelanych mieszkańców przy pomniku przy ul. Głównej w Markach. Złóżmy wiązanki i zapalmy znicze.

Koniec  miesiąca lipca  1944 r. przyniósł  mieszkańcom Marek Pustelnika, Strugi pasmo nieszczęść trwającej wciąż II wojny światowej. Podjęcie walki przez miejscowe oddziały AK z  okupantem stało się z jego natychmiastową odpowiedzią zamienioną w ślepą zemstę mordowania. W tym to właśnie okresie liczne mareckie rodziny utraciły swych ojców, mężów i braci. Działania  niemieckiego okupanta szybko zostały poznane. Ratunkiem było ukrycie się w wykopanych ziemnych kryjówkach. Część ludności uciekła do pobliskich lasów, wielu uzyskało ochronę  przebywającej  w północnej części Zieleńca Pierwszej Dywizji Kawalerii Huzarów Węgierskich. Nie wszystkim udało się skryć, okupant skutecznie przeczesywał okolice, lista zabitych okazała się  długa, na wielu posesjach pojawiły się groby i krzyże znak potajemnych pochówków, szalejący terror okupanta uniemożliwiał właściwy pogrzeb, po tygodniu doszła jeszcze wieść  o Kruczku.

Liczne miejsca tragedii tamtych dni  nie zostały oznakowane czy też  opisane. Dwa lata temu z pomocą władz naszego miasta powstał na Zieleńcu przy ul. Głównej pomnik rozstrzelanych  w tamtym okresie. Jest więc symbolem przeprowadzenia przez okupanta śmiertelnej pacyfikacji w całej mareckiej  okolicy.

Po uroczystości na Kruczku (godz. 17:00) zapalmy więc znicze solidarnej pamięci na Zieleńcu przy pomniku 11 rozstrzelanych.

Tekst: Marian Ryszard Sawicki. Foto: Tomasz Paciorek

     

Galeria

zdjecie: 123661
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry