Obchody 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej

START:    14 sierpnia 2019

MOK Marki MOK UMMarki

 5 sierpnia 2019    12:16

Burmistrz i Rada Miasta Marki  oraz Marecki Ośrodek Kultury im. T. Lużyńskiego mają zaszczyt zaprosić na uroczyste obchody

99. Rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920

14 sierpnia 2019 roku 

PROGRAM:  18:00 Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP parafii św. Izydora (Al. Piłsudskiego 93) Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz Obrońców Przedmościa Warszawy 1920 roku 19:30 Pomnik Żołnierzy 1920 roku na cmentarzu parafialnym przy ul. Bandurskiego Apel Poległych Złożenie wieńców przez delegacje Wspólne rozpalenie białych i czerwonych zniczy na żołnierskiej mogile O godz. 19:00 spod kościoła zapewniamy transport na miejsce uroczystości.  

Zapraszamy do udziału w uroczystościach kombatantów walk o niepodległość, mieszkańców Marek i okolicznych miejscowości, przedstawicieli organizacji społecznych, poczty sztandarowe oraz wszystkich tych, którzy czują potrzebę, by oddać hołd znanemu i bezimiennemu Żołnierzowi Wojska Polskiego.

W sierpniu 1920 roku wojsko polskie odparło atak armii bolszewickiej na Warszawę. Wśród walczących byli również Ci, których ciała spoczywają na cmentarzu parafialnym w Markach. Wszyscy Oni poświęcili swe życie broniąc Polski i Europy przed bolszewicką niewolą, przed zniszczeniem chrześcijańskiej cywilizacji. Stanęli naprzeciw zła i pokonali je składając siebie w ofierze.

Wdzięczni mieszkańcy Marek zbudowali im na mogiłach pomnik, który 1 listopada 1932 roku uroczyście odsłonił starosta warszawski Tadeusz Wardejn-Zagórski. Mijały lata. Orzeł z pomnika został skradziony. Pomnik zaczął popadać w ruinę i z czasem został rozebrany, a pamięć po nim powoli wygasała. W 2010 roku mieszkańcy Marek powołali Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Żołnierzy 1920 roku, którego ukoronowaniem działań było odsłonięcie zrekonstruowanego pomnika 14 sierpnia 2012 roku.

W poczuciu dumy z dokonań naszych przodków, dbając o przekazane dziedzictwo powróciliśmy do przedwojennej tradycji obchodów Bitwy Warszawskiej w naszym mieście. Tradycją już stało się, że Marki rocznicę wiktorii z 1920 roku nad wojskami bolszewickimi świętują wieczorem, 14 sierpnia, w wigilię Święta Wojska Polskiego.

 

Galeria

zdjecie: 123740
fot. 1
zdjecie

MOK Marki

Marecki Ośrodek Kultury jest samorządową instytucją kultury. Powstał w 1984 roku. Naszą siedzibą jest zabytkowy, ponad stuletni budynek z piękną wieżyczką, mieszczący się w centrum miasta przy ul. Fabrycznej 2, róg ul. Piłsudskiego. Uchwałą Rady Miasta Marki z dnia 18 maja 2011 roku Marecki Ośrodek Kultury otrzymał imię Tadeusza Lużyńskiego - mareckiego artysty plastyka, pedagoga i społecznika.

MISJA
Misją Mareckiego Ośrodka Kultury jest kreowanie zainteresowań kulturą i sztuką, animacja
i edukacja kulturalna oraz upowszechnianie lokalnych tradycji.

Oferujemy udział w zajęciach stałych i cyklicznych, a także spotkaniach, koncertach, spektaklach teatralnych, wernisażach, sesjach warsztatowych i projektach. Przygotowujemy do udziału w kulturze artystycznej i zapewniamy kontakt ze sztuką i artystami.

ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z NASZEJ OFERTY
ZAPRASZAMY DO JEJ WSPÓŁTWORZENIA I WSPÓŁPRACY

Chcemy być miejscem pobudzającym lokalną aktywność, miejscem przerzucania mostów pomiędzy różnymi grupami mieszkańców. Czekamy na nowych partnerów, nowych uczestników i nowe propozycje.

mokmarki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry