11.X.2009 - wernisaż Teresy Panasiuk w MOK

Anna Dąbrowska-Pękocka MOK

 5 października 2009    13:56

Galeria Mareckiego Ośrodka Kultury zaprasza 11. X. 2009 w niedzielę o godz. 16.00 na OTWARCIE WYSTAWY MALARSTWA TERESY PANASIUK poprzedzone dedykacjami muzycznymi w wykonaniu PIOTRA CIEŚLIKOWSKIEGO znakomitego saksofonisty jazzowego.
Słowo o twórczości autorki dzieł: MARIA TERESA KRAWCZYK - ceniony krytyk sztuki. Tego wieczoru przybędą do nas jedni z najwybitniejszych ludzi polskiej sztuki. Wstęp wolny.

Teresa Panasiuk urodziła się w Warszawie. Studia podjęła w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku pod kierunkiem Krystyny Łady - Studnickiej, a od 1960 roku na wydziale malarstwa Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Artura Nacht-Samborskiego, gdzie w 1964 roku otrzymała dyplom. Zaraz po studiach rozpoczęła pracę dydaktyczną w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie jako asystentka Jana Wodyńskiego na Wydziale Malarstwa (do 1968 roku). Uprawia malarstwo (olej, gwasz, pastel) oraz rysunek. Jej wystawy indywidualne odbyły się w m. in. w Galerii Sztuki Współczesnej w Warszawie, Galerii BWA w Płocku, Galerii Zapiecek w Warszawie, Państwowej Galerii Sztuki w Łodzi, Galerii Krytyków "Pokaz" w Warszawie, Galerii "Kodegarda" w Warszawie, Muzeum A. J. Iwaszkiewiczów w Stawisku, Muzeum - Zamek w Janowcu, Galerii "Ostrołęka", Galerii "C" w Ciechanowie. Brała także udział w wielu wystawach zbiorowych zarówno w kraju jak i za granicą (m. in. Casablanka, Frankfurt, Helsinki, Hamburg, Rabat, Sztokholm, Bispegarden). W 2005 roku w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury eksponowane były obrazy olejne artystki, na tegorocznej wystawie można będzie oglądać jej najnowsze obrazy olejne oraz prace wykonane w różnych technikach na papierze, powstałe w latach1964 - 2009.
Teresa Panasiuk jest uczennicą wybitnego polskiego kolorysty Artura Nachta-Samborskiego. Mimo ewolucji jej malarstwa w kierunku syntezy i skrótu, najważniejszy dla niej pozostaje kolor. W jej pejzażach nie ma konkretnych przedmiotów, jednak czuje się inspiracje naturą.
Jak mówi, nie nadaje tytułów swoim pracom, gdyż jej obrazy to listy, które pisze, dlatego też tytułami są cyfry wyrażające najczęściej datę powstania. Nigdy nie maluje w plenerze, choć listy są głównie opowieścią o pejzażu. Świat wnikliwie kontempluje, a potem przetwarza go w swojej pracowni i widzi oczyma duszy. Podkreśla: - inspiracje wydobywam z natury, która, jest dla mniej czymś magicznym, niedoścignionym.

Maria Teresa Krawczyk, krytyk sztuki; ukończyła historię sztuki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warsza­wskiego, mieszka w Warszawie. Długoletni pracownik Galerii Zachęta w Warszawie (prowadziła Wydział Terenowy współpracujący z Biurami Wystaw Artystycznych, a następnie Dział Dokumentacji). Kurator wystaw w kraju i za granicą, m.in.: wystawy polskiej grafiki w Ärhus, Ankarze, Hawanie, Krasnojarsku, Lwowie, Middlesbrough, New Delhi, Odessie, Pekinie, Sofii, Stambule itp.; działu polskiego na Międzynarodowych Wystawach Małej Rzeźby w Budapeszcie, Kolor w Grafice Polskiej w Toruniu; wystaw indywidualnych w Zachęcie: Zbigniewa Gostomskiego, Adama Myjaka, Adolfa Ryszki, Macieja Szańkowskiego, Zbigniewa Tymoszewskiego; Bierze udział w jury konkursów i wystaw. Pisze wstępy do katalogów wystaw zbiorowych indywidualnych. Opracowuje kalendaria, noty biograficzne i bibliografie do katalogów, albumów i innych wydawnictw ("Słownik Artystów Plastyków, Artyści Plastycy Okręgu Warszawskiego ZPAP", "Allgemeines Künstlerlexikon"). Publikowała teksty i recenzje w prasie (m.in. "Widnokręgi", "Nowy Wyraz"). Teksty sygnowała: Maria Domurat, Maria Domurat-Krawczyk; aktualnie używa wyłącznie nazwiska męża.

Piotr Cieślikowski Jeden z najwybitniejszych polskich saksofonistów tenorowych i sopranowych, grający również na klarnecie. Jego styl gry wywodzi się m.in. od brzmień Stana Getza, Benny Golsona, Johna Coltrane'a, Joe Hendersona. Jego gra na saksofonie sopranowym charakteryzuje się dużym podobieństwem do brzmienia Groovera Washingtona. Najlepiej czuje się w swingowym, bebopowym i nowoczesnym, akustycznym nurcie jazzu. Jako sopranista znakomicie odnajduje się w smoothjazzowej, soulowej i groove'owej stylistyce. Znakomity muzyk, znany w kraju i za granicą, współpracuje z wieloma wybitnymi jazzmanami z USA i Polski dając liczne koncerty, realizując wspólne projekty muzyczne i z powodzeniem biorąc udział w festiwalach krajowych i międzynarodowych. Obecnie prowadzi własny kwartet jazzowy pod hasłem "Piotr Cieślikowski TRANESPIRED" wykonując własne kompozycje oraz wybrane utwory Coltrane'a.

Galeria

fot. 1

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry