Podtrzymujemy pamięć o wielkiej wiktorii polskiego żołnierza

MOK Marki MOK UMMarki

 21 sierpnia 2019    16:24

Główne uroczystości patriotyczne związane z celebracją kolejnych rocznic Bitwy Warszawskiej organizowane są w Markach 14 sierpnia wieczorem, w przededniu Święta Wojska Polskiego. Data ta jest nieprzypadkowa, ponieważ w nocy z 14 na 15 sierpnia batalion dowodzony przez kpt. Stefana Pogonowskiego stacjonujący na granicy Strugi i Nieporętu odparł atak bolszewików zmierzających na Warszawę.

Obchody 99. Rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w intencji Ojczyzny oraz Obrońców Przedmościa Warszawy. Liturgię celebrowaną przez ks. Kazimierza Sztajerwalda - proboszcza parafii św. Izydora uświetniła obecność kombatantów walk o niepodległość: majora Jerzego Zyberta i porucznika Leopolda Kielaka, pocztów sztandarowych oraz wyjątkowa oprawa muzyczna.

O godzinie 19:30 pod Pomnikiem Żołnierzy 1920 roku na mareckim cmentarzu rozpoczęły się uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwowych, posłów Jana Grabca, Andrzeja Smirnowa i Piotra Uścińskiego, radnych wojewódzkich, powiatowych oraz miejskich, a także przedstawicieli służb mundurowych i organizacji społecznych. Asystę honorową wystawiła Komenda Stołeczna Policji.

Apel Poległych rozpoczął się od odegrania hymnu państwowego i wciągnięcia polskiej flagi na maszt przy pomniku. Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego teren wokół pomnika mienił się na biało i czerwono za sprawą środowiska kibicowskiego, które przygotowało okolicznościową oprawę pirotechniczną.

Po powitaniu gości i przedstawieniu scenariusza uroczystości przez prowadzących - radnych Agnieszkę Lużyńską i Pawła Pniewskiego, jako pierwszy głos zabrał doradca prezydenta RP Paweł Sałek, który odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy, skierowany do uczestników uroczystości.

-  Wiktoria Warszawska jest jednym z ważniejszych wątków polskiej pamięci historycznej. Jej mit coraz silniej kształtuje naszą narodową tożsamość. Cieszę się, że umacnia on także tożsamość lokalną i ducha patriotycznego mieszkańców Marek oraz pozostałych miejscowości, które były areną tamtych zmagań. Z radością i głęboką wdzięcznością myślę o tym, że 30 lat od zrzucenia jarzma komunizmu i zależności od Związku Sowieckiego czcimy tę rocznicę w sposób odpowiednio godny i okazały /.../ - napisał w liście prezydent.

Okazjonalne listy odczytali również: wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego, szef gabinetu politycznego MON Łukasz Kudlicki w imieniu ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz kierownik wydziału kultury Urzędu Marszałkowskiego Emilia Oleksiak w imieniu marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika.

Płomienne przemówienie wygłosił również prezes Komitetu Pro Memoria Antoni Widomski, który nawiązał do tragicznych wydarzeń z nocy z 14 na 15 sierpnia. Niepokonane dywizje bolszewików parły na zachód. Miały już otwartą drogę na Warszawę i wtedy nastąpił przełom. Brygada kapitana Pogonowskiego niespełna 5 km od miejsca, w którym organizowane są obchody zatrzymała nawałę bolszewicką, a jej dowódca w walce złożył ofiarę życia. Była to pierwsza porażka armii czerwonej pod Warszawą. Generał Lucjan Żeligowski określił to jako przełomowy moment w obronie stolicy. W swojej książce "Wojna w roku 1920" napisał, że "w tym miejscu odwróciła się karta wojny".

Punktem kulminacyjnym obchodów był Apel Pamięci Oręża Polskiego, który poprowadził podkom. Jarosław Wojtowicz zakończony trzykrotną salwą honorową. Następnie przybyłe delegacje złożyły ponad 30 wieńców pod Pomnikiem Żołnierzy 1920 roku. Wysłuchaliśmy także fragmentu homilii Ojca Świętego Jana Pawła II, którą wygłosił w 1999 po wizycie na grobach bohaterów Bitwy Warszawskiej w Radzyminie, do którego odniósł się burmistrz Jacek Orych na zakończenie uroczystości.

- Wypełniając słowa Ojca świętego Jana Pawła II stoimy dziś przed pomnikiem bohaterów Bitwy Warszawskiej podtrzymując pamięć o tej wielkiej wiktorii polskiego żołnierza. To symbol chwały i tryumfu oręża polskiego, symbol zwycięskiej walki, która w naszych czasach ma szczególny wymiar. Solidarność i ofiarność całego społeczeństwa przyniosła spektakularny sukces, który pozwala wierzyć, że współpraca w imię wyższych celów pozwala wiele osiągnąć i przezwyciężyć wszelkie przeciwności. To wciąż aktualna lekcja historii, z której musimy wyciągać wnioski dla dobra naszego kraju i naszej wspólnoty - mówił burmistrz Marek.

Po wysłuchaniu Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i odprowadzeniu pocztów sztandarowych zebrani mieli możliwość rozpalenia zniczy i wspólnego ułożenia z nich flagi biało-czerwonej pod pomnikiem.

List Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy do uczestników obchodów 99. Rocznicy Bitwy Warszawskiej w Markach
 

Galeria

zdjecie: 123939
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
fot. 20
fot. 21
fot. 22
fot. 23
fot. 24
fot. 25
fot. 26
fot. 27
fot. 28
fot. 29
fot. 30
fot. 31
fot. 32
fot. 33
fot. 34
zdjecie

MOK Marki

Marecki Ośrodek Kultury jest samorządową instytucją kultury. Powstał w 1984 roku. Naszą siedzibą jest zabytkowy, ponad stuletni budynek z piękną wieżyczką, mieszczący się w centrum miasta przy ul. Fabrycznej 2, róg ul. Piłsudskiego. Uchwałą Rady Miasta Marki z dnia 18 maja 2011 roku Marecki Ośrodek Kultury otrzymał imię Tadeusza Lużyńskiego - mareckiego artysty plastyka, pedagoga i społecznika.

MISJA
Misją Mareckiego Ośrodka Kultury jest kreowanie zainteresowań kulturą i sztuką, animacja
i edukacja kulturalna oraz upowszechnianie lokalnych tradycji.

Oferujemy udział w zajęciach stałych i cyklicznych, a także spotkaniach, koncertach, spektaklach teatralnych, wernisażach, sesjach warsztatowych i projektach. Przygotowujemy do udziału w kulturze artystycznej i zapewniamy kontakt ze sztuką i artystami.

ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z NASZEJ OFERTY
ZAPRASZAMY DO JEJ WSPÓŁTWORZENIA I WSPÓŁPRACY

Chcemy być miejscem pobudzającym lokalną aktywność, miejscem przerzucania mostów pomiędzy różnymi grupami mieszkańców. Czekamy na nowych partnerów, nowych uczestników i nowe propozycje.

mokmarki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry