80. rocznica śmierci budowniczego mareckiego kościoła pod gruzami bombardowanej Warszawy - tablica w 120. rocznicę budowy kości

START:    7 grudnia 2019

Bogusława Sieroszewska StowarzyszenieMPS

 3 września 2019    00:13

 

ks. Jakub Dąbrowski (1862-1939)

W najbliższym czasie Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga pragnie upamiętnić i uhonorować budowniczego pierwszego mareckiego kościoła parafii św Izydora - ks. Jakuba Dąbrowskiego, przez odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku Jego czci we wnętrzu mareckiej świątyni. Ks. Proboszcz Kazimierz Sztajerwald wyraził zgodę na zamieszczenie marmurowej tablicy na ścianie pod chórem, pomiędzy istniejącymi już tablicami ku czci Prezesa Budowy Kościoła - hrabiego Maksymiliana Małachowskiego herbu Nałęcz oraz ku czci głównych fundatorów świątyni - Johna i Flory Briggsów.

       

Gwoli przypomnienia, tablica ku czci angielskich fabrykantów Briggsów została odsłonięta w czerwcu 2017 roku z okazji 100-lecia parafii św. Izydora. Jej inicjatorem było również Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga, a koszt tablicy pokryli wdzięczni parafianie.

Zapraszamy PAŃSTWA,

parafian św. IZYDORA,

do FINANSOWEGO wsparcia INICJATYWY budowy

TABLICY PAMIĄTKOWEJ,

począwszy od

niedzieli 8 września br.,

na pikniku parafialnym u św. Izydora.

Już dziś serdecznie dziękujemy

za wszelkie wsparcie

wdzięcznym parafianom,

pragnącym upamiętnić

budowniczego kościoła.

Ks. Jakub Dąbrowski był pierwszym "proboszczem", a właściwie rektorem wybudowanego przez siebie pierwszego kościoła w Markach. Posługę duszpasterską dla naszego miasta pełnił łącznie przez 14 lat, od 1895 do 1909 r.

Urodził się w 1862 r. w Dąbrowie Wielkiej koło Łomży. Po skończeniu Seminarium Duchownego w Warszawie, w 1881 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

W 1895 r. powierzono mu samodzielną funkcję rektora drewnianego kościółka w Grodzisku, do którego należeli również mieszkańcy Marek. Grodziski kościółek był wówczas filią parafii Matki Boskiej Loretańskiej na Pradze przy ul. Ratuszowej. Podczas pobytu w Grodzisku ks. Dąbrowski dał się poznać jako dobry organizator pracy kościoła i jego odnowiciel. Uporządkował teren przykościelny i znajdujący się tam cmentarz, wyremontował dach i odnowił wnętrze. Tu też rozpoczęły się jego starania u władz carskich i kościelnych o budowę świątyni w Markach, które w końcu uwieńczone zostały sukcesem.

Dnia 3 maja 1899 r., w rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego kościoła, a już 10 grudnia tegoż roku odprawiona została w jego wnętrzu pierwsza uroczysta msza św.!

Równolegle z pracami przy budowie i wykańczaniu wnętrza świątyni posuwały się prace przy budowie plebani. Uroczystego aktu konsekracji kościoła i plebani dokonano w 1904 r.

To właśnie ks. Jakub Dąbrowski, przebywając w Markach do 1909 r. stworzył podwaliny prawne i organizacyjne do powstania samodzielnej parafii 20 października 1917 r. To on powołał do życia pierwsze organizacje i kółka działające później przy parafii, min. Towarzystwo Dobroczynności i Pomocy Ubogim, Koła Modlitewne, Bibliotekę Parafialną.

W latach 1910 - 1918 był proboszczem w parafii p.w. Św. Klemensa Papieża i Męczennika w Klembowie koło Radzymina. Powołany w 1918 r. przez ks. kardynała Aleksandra Kakowskiego do kontynuowania rozpoczętej jeszcze przed wybuchem I wojny św. budowy kościoła św. Jakuba w Warszawie przy placu Narutowicza, pracował tu do końca swoich dni.

Warto przypomnieć, że w lipcu 1924 r., po skończonej mszy św., do ks. Jakuba Dąbrowskiego zgłosiła się, do zakrystii parafii p.w. Św. Jakuba, młoda dziewczyna - Helena Kowalska, późniejsza Św. siostra Faustyna. Tak to spotkanie opisuje Święta w swoim słynnym Dzienniczku:

Na drugi dzień raniusieńko przyjechałam do miasta i weszłam do pierwszego kościoła, jaki spotkałam i zaczęłam się modlić o dalszą wolę Bożą. Msze św. wychodziły jedna po drugiej. Podczas jednej mszy św. usłyszałam te słowa:

Idź do tego kapłana i powiedz mu wszystko, a on ci powie co masz dalej czynić.

Po skończonej mszy św. poszłam do zakrystii i opowiedziałam wszystko, co zaszło w duszy mojej i prosiłam o wskazówkę, gdzie wstąpić, do jakiego klasztoru. Kapłan ten zdziwił się w pierwszej chwili, ale kazał mi bardzo ufać, że Bóg zarządzi dalej. Tymczasem ja cię poślę [powiedział] do jednej pobożnej pani, u której się zatrzymasz dopóki nie wstąpisz do klasztoru. Kiedy się zgłosiłam do tej pani, przyjęła mnie bardzo życzliwie.

 
(Dzienniczek Sługi Bożej S.M. Faustyny Kowalskiej Profeski Wieczystej Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. Kraków 1983. Zeszyt I, s 7, w. 12-13).

W Kampanii Wrześniowej, 24 września 1939 r., ks. Jakub Dąbrowski został śmiertelnie ranny w czasie nocnego bombardowania Warszawy i kościoła św. Jakuba. Zmarł 10 października 1939 r. i został pochowany w kaplicy przedpogrzebowej, pod posadzką świątyni.

Tekst opracował Zbigniew Paciorek na podstawie:

Dzieje kościoła i parafii p.w. św. Jakuba w Warszawie, Ks. Henryk Żochowski, Warszawa 1998.

Archiwum Parafii św. Izydora w Markach.

Ponadto, pamięć o ks. Jakubie Dąbrowskim trwa w Markach dzięki wystawianym przez Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga inscenizacjom mareckim, w których ks. Jakub występuje jako jedna z głównych postaci:

Imieniny Flory Briggs 2015

Kolacja dla Darczyńcy 2017

W Pałacyku po Bitwie 2018

Inscenizacja pt. Imieniny Flory Briggs, MOK październik 2015,

w roli ks. Jakuba Dąbrowskiego wystąpił Artur Rytel-Andrianik

Inscenizacja pt. Kolacja dla Darczyńcy, Dom Katolicki 2017

w roli ks Jakuba Dąbrowskiego wystąpił Artur Rytel-Andrianik

 Inscenizacja pt. W Pałacyku po Bitwie, MOK czerwiec 2018,

w roli ks. Jakuba wystąpił Robert Lisowski

Galeria

zdjecie: 124164
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
zdjecie

Bogusława Sieroszewska

Wiceprezes Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Absolwentka filologii angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego z dyplomami Cambridge. Zajmuje się nauczaniem języka angielskiego w Markach i Warszawie, również przez skype'a!

Pasja - najnowsza historia Polski: Żołnierze Niezłomni Powstania Antykomunistycznego, Sierpień'80, marecka historia angielskich Braci Briggsów, fabrykantów i dobrodziejów Marek, opisana osobiście w Roczniku Mareckim tom II.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry