Zapraszamy do naszego stanowiska na Pikniku Parafialnym w dn. 8 września br.

START:    8 września 2019

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 5 września 2019    13:34

Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga zaprasza bardzo serdecznie do odwiedzenia  naszego stanowiska na Pikniku Parafialnym "Pożegnanie Lata" u Św. Izydora w dniu 8 września br. bezpośrednio po Mszy św. o godz. 12:00.

Miłośników "starożytności" mareckich i nie tylko zapraszamy do odwiedzenia naszego stanowiska, na którym eksponowane będą jak co roku zabytki związane z historią Marek. Zobaczycie tu Państwo m.in. niektóre eksponaty  pochodzące ze zbiorów militariów od lat kolekcjonowanych przez pasjonata historii i regionalistę - Pawła Gendka.

Zbiory z kolekcji Pawła Gendka, właściciela Muzeum Techniki Cywilnej i Wojskowej w Markach

Ponadto zabytkowe XIX wieczne cegły, dachówki, rury drenażowe wyprodukowane w mareckich cegielniach.

Zbigniew Paciorek, prezes Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga, opowiadający o produkcji wyrobów ceramicznych w jednej z mareckich cegielni

Eksponowane będą publikacje dotyczące dziejów Marek powstałe na przestrzeni kilkunastu lat przy wydatnym zaangażowaniu działaczy i sympatyków Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Wystawionych będzie kilka zabytków archeologicznych związanych z najstarszymi dziejami naszej miejscowości.

Będzie można nabyć wydany w czerwcu br. nowy II tom "Rocznika Mareckiego" oraz zakupić archiwalne egzemplarze I tomu tegoż rocznika.

Rocznik Marecki Tom I i II dostępny w księgarni ZiK w Markach

Na stolikach wystawimy najstarszy wydany w 1746 r. mszał rzymski,  XIX wieczne modlitewniki i książeczki do nabożeństwa oraz pochodzące z lat 30 i 40 ubiegłego stulecia Pamiątki Pierwszej Komunii Św. z naszej parafii.

Przy naszym stanowisku będą też przebywały w umundurowaniu wojskowym i uzbrojeniu z epoki - członkowie "Rodzinnej Grupy Historycznej Szwadron Żandarmerii" z Tomaszem i Izabelą Kaczyńskimi na czele oraz synami Andrzejem i Krzysztofem.

Rodzina Państwa Kaczyńskich z Zieleńca przed pomnikiem pomordowanych mieszkańców Marek na Kruczku. Od lewej stoją: Krzysztof Kaczyński, Izabela Kaczyńska, Tomasz Kaczyński i Andrzej Kaczyński.

Jedną z większych atrakcji przygotowanych przez działaczy naszego stowarzyszenia będzie możliwość spotkania się z organizatorami i uczestnikami Rajdu Motocyklowego Warszawa - Gibraltar 2019 oraz przejechania się jednym z kilku motocykli, które brały udział w Rajdzie w czerwcu i lipcu br.

Uczestnicy Rajdu Motocyklowego Warszawa - Gibraltar. Włochy, Bolonia lipiec 2019 r. Pierwszy na planie Artur Rytel-Andrianik, komandor Rajdu

Uczestnicy Rajdu na motocyklu gold wing. Komandor Rajdu wraz z małżonką Beatą.

Tomasz Paciorek - uczestnik Rajdu. W tle włoskie Alpy.

 Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego stanowiska 8 września 2019 r. bezpośrednio po Mszy św. o godz. 12:00.

Galeria

zdjecie: 124233
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry