Otwarcie Skweru Pamięci Narodowej

START:    16 października 2019

Tadeusz Markiewicz UMMarki

 9 października 2019    10:44

Mija 77 lat od niemieckiej zbrodni w Markach.W październiku 1942 r Armia Krajowa przeprowadziła działania, polegające na wysadzeniu  torów na liniach węzła warszawskiego. Chodziło o utrudnienie Niemcom transportu na front wschodni. W odwecie hitlerowcy stracili po 10 osób w Markach, Rembertowie, na Bródnie, Woli i Szczęśliwicach. Zbrodnię upamiętnia Pomnik Dziesięciu Powieszonych, odsłonięty w 1953 r.

Jego otoczenie diametralnie poprawiło się w tym roku. Powstał bowiem Skwer Pamięci Narodowej (SPN) - miejsce spotkań mieszkańców, pełne wielu wątków historycznych.

Centralnym punktem SPN pozostaje oczywiście pomnik. Prowadzą do niego nowe chodniki. Jeden z nich nawiązuje do naszej kolejowej przeszłości - jego częścią są kolejowe szyny. Za pomnikiem znajduje się pergola, przy której można usiąść i odpocząć. Jej kluczowym elementem jest mur z tablicami o treści historycznej. Na pierwszej znajduje się lista najważniejszych bitew w dziejach naszego oręża, na drugiej - kluczowe daty, na trzeciej - słowa marszałka Piłsudskiego ("Ten, kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani prawa do przyszłości").

W murze znajdują się również dwie szklane cegły, w których umieszczono ziemię z Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie i Cmentarza na Rossie w Wilnie.

Zapraszamy na uroczyste otwarcie SPN. Dojdzie do niego w 77 rocznicę zbrodni hitlerowskiej, czyli 16 października. Początek uroczystości o godzinie 12.00.

Galeria

zdjecie: 124822
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry