Marecki portal będzie służył językoznawcom

Rafał Redeł

 4 kwietnia 2003    23:27

Kilka dni temu portal marki.net.pl otrzymał od Wydawnictwa Naukowego PWN prośbę o zgodę na włączenie zamieszczanych tu artykułów i wiadomości do tak zwanego Korpusu Języka Polskiego, czyli tworzonego przez PWN zbioru tekstów współczesnej polszczyzny. Korpus ten - obok literatury pięknej, książek niebeletrystycznych czy gazet codziennych - w coraz większym stopniu uwzględnia także Internet. Celem przedsięwzięcia jest odzwierciedlenie struktury tekstów pisanych i mówionych, z jakimi na co dzień styka się użytkownik polszczyzny. W oparciu o zebrane w korpusie dane językoznawcy mogą badać różne zjawiska zachodzące we współczesnym języku jak na przykład zmiany w łączliwości wyrazów. Mogą też oceniać, czy i jakie nowe słowa zadomowiły się w polszczyźnie i w jakich kontekstach są stosowane.

Oczywiście redakcja portalu z przyjemnością zgodziła się na propozycję PWN - cieszymy się, iż zamieszczane na mareckich stronach teksty będą mogły choć w niewielkim stopniu służyć badaczom współczesnej polszczyzny. Więcej informacji dotyczących Korpusu Języka Polskiego jak i próbkę jego funkcjonowania znaleźć można na stronie internetowej http://korpus.pwn.pl

[4 kwietnia 2003]


Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry