By powietrze było lepsze

Paweł Pniewski UMMarki

 23 października 2019    11:41

Chcemy sprawdzać, co trafia do mareckich pieców. Zamierzamy to robić z powietrza. Plastik, stare meble, ramy okienne, szmaty - gdzie takie odpady powinny znaleźć miejsce? Oczywiście w śmietniku. Niestety, nie zawsze tak bywa. Cześć osób wykorzystuje je jako paliwo do pieca. Problem w tym, że przy ich spalaniu wytwarza się mnóstwo toksyn, powodujących m.in. raka. Marecki ratusz do tej pory realizował kontrole w formie tradycyjnej. Wiele wskazuje na to, że jeszcze w tym roku sięgnie po nowoczesne rozwiązania. - Prowadzimy rozmowy z firmą operującą dronami, która dysponuje niezbędnymi pozwoleniami oraz będzie mieć odpowiedni sprzęt. Będzie ona pobierać próbki znad dymiącego komina w asyście policji (jesteśmy już po rozmowach z komendantem mareckiego komisariatu), a także pracowników urzędu (przeszli już przeszkolenie w tej materii). Wyniki badania będziemy mieć online. W przypadku wykazania spalania toksycznych substancji policja będzie wystawiać mandat. Jeśli osoba odmówi jego przyjęcia, sprawa trafi do sądu. Planujemy pierwsze przeloty w tym roku. Uprzedzamy o tym już teraz, bo zależy nam na zminimalizowaniu zjawiska palenia odpadów w piecach - napisał w mediach społecznościowych burmistrz Jacek Orych. Samorządowiec przypomina, że miasto od dwóch lat namawia również mieszkańców do rezygnacji z ogrzewania paliwami stałymi. - Od dwóch lat dofinansowujemy wymianę pieców z węglowych np. na gazowe. Dzięki temu w pierwszym roku doszło do wymiany 15 pieców, w drugim roku - jest już 16, ale będzie w sumie 22. Dopłaty ma również rząd w ramach programu "Czyste powietrze", zachęcamy również do korzystania z tej formy dofinansowań. UE dofinansowała nasze miasto pieniędzmi na transport niskoemisyjny, czyli budowę dróg rowerowych i parkingów przesiadkowych. Najwięcej jednak zależy od nas samych. A zatem #markiwłączsię w kampanię na rzecz lepszego powietrza - konkluduje Jacek Orych.

TM

Galeria

zdjecie: 125123
fot. 1
zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, zastępca Burmistrza Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry