Pielgrzymka samolotowa do Grecji, 10 - 19 lipca 2020

START:    10 lipca 2020

Marek Kroczek AkcjaKatolicka

 30 listopada 2019    21:40


EDIT
W dniach od 10 do 19 lipca 2020 roku zapraszamy na Pielgrzymkę do Grecji - "Śladami Świętego Pawła". (10 dni, przelot samolotem)
 

W programie: Saloniki, Kavala (starożytne Neapolis), Filipia, Olimp, Paleos Pantalejmonas, Litochoro, Kalambaka, Meteory, Kalvrita Diakopto, Korynt, kanał Koryncki, Nafplio, rejs statkiem na wyspy Spetses i Hydra.
Wypoczynek nad morzem w miejscowości Tolo.

Program Pielgrzymki:

1. (10.07) Wyjazd o godzinie 6.15 sprzed kościoła parafii Św. Izydora w Markach /al. Piłsudskiego 93/ na lotnisko w Modlinie. Wylot do Salonik 9.35. Dawna nazwa miejscowości „Tesaloniki” – stolica rzymskiej prowincji Macedonii. Miasto zostało założone ok. 315 p.n.e. przez króla Macedończyków Kassandra, a nazwa miasta pochodzi od imienia jego żony, Tessaloniki. Zwiedzimy m.in. kościół/bazylikę Hagia Sofia, Via Egnatia, nadmorską promenadę, białą Wieżę, która była częścią murów obronnych miasta z czasów Sulejmana Wielkiego. Przejdziemy przez miasto zwiedzając ruiny Pałacu Galeriusza, Łuk Galeriusza, Rotundę - zbudowane w czasach rzymskich. Zatrzymany się również obok Forum Romanum, gdzie Św. Paweł przemawiał do mieszkańców miasta. Zwiedzimy największą katedrę grecką pod wezwaniem Św. Dimitra, gdzie znajdują się relikwie świętego oraz katakumby gdzie prawdopodobnie został zamordowany. Przejdziemy przez Plac Dikastyrion, tam zobaczymy łaźnie oraz stary bazar turecki. Zatrzymany się również na Placu Arystotelesa. Ladadika - dawna żydowska dzielnica portowa. Czas wolny na Placu Arystotelesa. Przejazd do hotelu w okolicach Salonik. Obiadokolacja i nocleg. Msza Święta w kościele katolickim lub hotelu.

2. (11.07) Śniadanie. Przejazd do Kavali (starożytne Neapolis) - przepięknego portowego miasta, do którego Apostoł Paweł przypłynął podczas swojej pierwszej podróży misyjnej na kontynent europejski. Obok portu zobaczymy tzw. bemę z ciekawą mozaiką przedstawiającą zejście Św. Pawła na ląd w Neapoli; następnie akwedukt zbudowany przez Sulejmana Wielkiego oraz twierdzę przy porcie. Przejazd do Filippi od której Św. Paweł rozpoczął  w 49 r. swą misję w Europie i gdzie powstała pierwsza chrześcijańska wspólnota. Zwiedzimy starożytne miasto, zobaczymy też miejsce gdzie był więziony Apostoł Narodów ze swoim przyjacielem Sylasem. Przejazd do Lidii, gdzie Św. Paweł ochrzcił pierwszą osobę na kontynencie europejskim – Świętą Lidię. W tym miejscu została wybudowana bazylika Św. Lidii. Msza Święta podczas której będzie odnowiony sakrament Chrztu Świętego. Zobaczymy kościół – babtysterium - nad brzegiem rzeki zwanej drugim Jordanem. Pobyt Św. Pawła w Filippi jest przedstawiony w 16. rozdziale Dziejów Apostolskich. Do wspólnoty powstałej w Filippi Św. Paweł napisał List do Filipian. Powrót do hotelu. Obiadokolacja, nocleg.

3. (12.07) Śniadanie. Wyjazd na Olimp - mityczną siedzibę bogów. Park Narodowy uznany przez UNESCO zabytkiem międzynarodowej biosfery z unikatowymi ekosystemami. Podczas wycieczki zwiedzimy klasztor św. Dionisiosa Olimpijskiego, gdzie odwiedzimy kościół i muzeum, w którym zobaczymy stare bizantyjskie ikony oraz liczne relikwie świętych. Przejazd do kamiennej wioski Paleos Pantalejmonas. Następnie przejazd do Litochoro (greckie Zakopane). Spacer przepięknym wąwozem rzeki Enipeas, zobaczymy słynną Wannę Afrodyty. Stavros – położone jest na wysokości ok. 1200 m n.p.m., z którego rozciągają się niesamowite widoki na wyższe partie gór, wyjątkowość tego miejsca tworzy również wszechobecny zapach ziół - tymianku i oregano. Przejazd do Wąwozu Tempi gdzie odwiedzimy wykuty w skale kościółek św. Paraskievi, która jest w Grecji patronką osób niewidomych. Obok kościółka święte źródełko z wodą, która posiada właściwości lecznicze. Przejazd przez miasta Laryssa i Trikala do Kalambaki. Przejazd do hotelu w okolicy Kalambaki, zakwaterowanie, obiadokolacja. Msza Święta w plenerze lub hotelu.

4. (13.07) Śniadanie, wykwaterowanie. Wyjazd na Meteory – ósmy cud świata, na szczytach których znajduje się grupa prawosławnych klasztorów (monastyrów), wpisanych wraz z całym masywem na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Wizyta w klasztorze męskim (jednym z czterech) i żeńskim (jednym z dwóch). Zwiedzimy wnętrza cerkwi z doskonale zachowanymi bizantyjskimi freskami, ikonami, ikonostasami. W lokalnym muzeum zobaczymy sprzęt gospodarstwa domowego, bogate krucyfiksy, ręcznie pisane ewangelie oraz szaty liturgiczne – wszystkie te rzeczy wyrabiane przez mnichów ascetów mieszkających w skalnych grotach. W miasteczku Kalambaka u podnóża Meteorów zawitamy do pracowni ikon bizantyjskich, gdzie poznamy proces pisania ikon. W sklepie obok możliwość zakupu ikon. Przejazd w kierunku Patry. Msza Święta w hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

5. (14.07) Po śniadaniu przejazd do Patry (trzecie co do wielkości miasto w Grecji, miejsce pochówku św. Andrzeja, w bazylice przechowywana jest jego czaszka oraz fragment jego krzyża). Następnie przejazd kolejką Kalvrita Diakopto. Wąskotorowa kolej zębata łącząca wybrzeże Zatoki Korynckiej z Kalavritą. Na uwagę zasługują nie tylko widoki z okien, ale także nietuzinkowy tabor zabytkowy i współczesny. Przejazd do Koryntu. Do wspólnoty tu powstałej Apostoł napisał dwa Listy do Koryntian. Zwiedzimy starożytny Korynt: miejsce kultu Apollina, pozostałości po synagodze, łaźnie i toalety rzymskie, źródło Peirene. Pośród starożytnych ruin zobaczymy bemę (mównicę na agorze), z której przemawiał Święty Paweł do Koryntian. Msza Święta w ruinach starożytnego Koryntu, w pobliżu miejsca gdzie nauczał Apostoł. Przejazd do Tolo. Obiadokolacja i nocleg.

6. (15.07) Czas wolny na plażowanie i kąpilele morskie. Msza Święta. Obiadokolacja i nocleg.

7. (16.07) Śniadanie. Czas wolny na plażowanie i kąpiele morskie. Po kolacji przejazd do pierwszej stolicy niepodległej Grecji – Nafplio, gdzie znajduje się przepięknie położona twierdza wenecka, spacer po starówce. Czas wolny. Msza Święta w katolickim kościele. Powrót do hotelu. Nocleg.

8. (17.07) Po śniadaniu rejs na wyspy Hydre i Spetses. Hydra - najciekawsza z wysp archipelagu. Nie ma na niej ruchu kołowego. Cały transport odbywa sie na grzbiecie osiołków lub konno. Jest przykładem kamiennej architektury wyspiarskiej i niebywałego piękna. Zwiedzimy cerkiew metropolitalną, przejdziemy po wąskich, kamiennych traktach i tysiącach schodów do zapierających dech w piersiach punktów widokowych. Spetses jest zdecydowanie inna – mimo, iż niewielka, to bardzo kosmopolityczna. Liczne zatoczki i lazurowe w nich morze przyprawiają o zawrót głowy. Powrót do hotelu. Msza Święta w hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

9. (18.07) Śniadanie.  Przejazd do Aten.  Po drodze postój nad Kanałem Korynckim, który łączy Morze Jońskie z Morzem Egejskim. Jest fenomenem stworzonym przez człowieka. Robi ogromne wrażenie od stuleci – kiedyś jako suchy korytarz, po dnie którego niewolnicy przeciągali statki a dzisiaj jako kanał wodny żeglugi morskiej. Zwiedzanie greckiej stolicy zaczniemy od Stadionu Olimpijskiego, na którym odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie. Zwiedzimy również Akropol, gdzie zobaczymy Propyleje, Partenon – słynną świątynię Ateny, Erechtejon, świątynię Nike, Teatr Dionysiosa. Pod Akropolem zatrzymany się przy Areopagu – wejdziemy na słynne wzgórze trybunału sądowego i Rady Starszych, gdzie nauczał Święty Paweł. [Po swojej mowie zyskał pierwszego nawróconego – Dionizego Aeropagitę. Ewangelizacja Ateńczyków przez Apostoła jest opisana w 17. rozdziale Dziejów Apostolskich.] Przejdziemy przez stare miasto tzw. Plaka gdzie zobaczymy grecką agorę, rzymską agorę, bibliotekę Hadriana, katedrę ateńską. Czas wolny na Plaka – dziewiętnastowiecznej dzielnicy rzemieślniczej z labiryntem uliczek, pełnej kolorów i znakomitych smaków. Podczas objazdu miasta będziemy mogli podziwiać teatralną zmianę warty pod parlamentem oraz neoklasycystyczną zabudowę starówki. Msza Święta w katedrze lub polskim kościele katolickim.
Przejazd do hotelu w Atenach lub w okolicach. Obiadokolacja i nocleg.

10) 19.07  Śniadanie. Relaks nad morzem. Po południu przejazd do centrum Aten. Czas wolny na Place i ostatnie zakupy. Msza Święta w katedrze lub polskim kościele katolickim. Kolacja na mieście.Transfer na lotnisko. Wylot do Modlina: 22.30. Powrót do Marek. Zakończenie Pielgrzymki.

Cena 3500 PLN zawiera

 • Bilet lotniczy na trasie Modlin – Salonki, Ateny – Modlin;                       
 • Transfer na lotnisko Marki – Modlin – Marki;
 • Ubezpieczenie KL i NNW;
 • Transport lokalny, klimatyzowany autokar klasy LUX;
 • Wyżywienie HB (śniadania + kawa i herbata oraz obiadokolacje + woda);         
 • 9 noclegów w hotelach min. 3* (pokoje z łazienkami: 2/3 osobowe);
 • Opieka pilota;
 • Opłata klimatyczna;
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera: dodatkowo płatne (na miejscu) 130 EURO

 • Bilety wstępu: Meteora, Akropol, Korynt, Filippi;
 • Kolejka Kalvrita  Diakopto;
 • Rejs na Hydra i Spetses;
 • Lokalnych przewodników.

Dodatkowo dobrowolnie płatne: Ubezpieczenie od chorób przewlekłych – 25 zł

UWAGA! Plan ramowy, kolejność zwiedzania może ulec zmianie!

Opiekę duchową na Pielgrzymce sprawuje Kapłan.


Serdecznie zapraszam do wspólnego pielgrzymowania, jest jeszcze kilka wolnych miejsc. Proszę o kontakt: tel. 503385959; e-mail: akcja@marki.net.pl
 

Marek Kroczek, prezes POAK Marki

/Zdjęcie zostało wykonane w czasie pielgrzymki Akcji Katolickiej w roku 2010, autor: MK/
 

Galeria

zdjecie: 125881
zdjecie

Marek Kroczek

Współpracuje z portalem marki.net.pl od 2004 roku.
Prezes Mareckiej Akcji Katolickiej.
Radny, przewodniczący Komisji Oświaty Kultury i Sportu Rady Miasta Marki w latach 2006-2010. Pomysłodawca, realizator imprez rodzinno-rekreacyjnych, ogólnomiejskich konkursów międzyszkolnych i wielu innych przedsięwzięć. Organizator wyjazdów rodzinnych oraz pielgrzymek krajowych i międzynarodowych.

Autor hasła MARKOWE MARKI.
Z pasją pomaga innym... zapominając o sobie.
Miłośnik wszystkich zwierząt, dużych i małych.. tych co skaczą i fruwają...

akcja.marki.net.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry