Świąteczne drzewko za elektrośmieci i baterie

START:    14 grudnia 2019

Tadeusz Markiewicz

 3 grudnia 2019    09:04

Zbierz pięć kuponów, odbierz choinkę, którą potem będziesz mógł zasadzić.Sukces ubiegłorocznej przedświątecznej zbiórki elektroodpadów był wskazówką, że warto kontynuować ten projekt. W grudniu 2018 r. podczas jarmarku bożonarodzeniowego zebraliśmy prawie 11 ton takiego zepsutego sprzętu oraz 300 kg wyczerpanych akumulatorów i baterii. Idziemy za ciosem i w tym roku również zorganizujemy wspólnie z Remondis Electrorecycling oraz Organizacją Odzysku Electro-System taką akcję.

- Zasady zbiórki są proste. Wystarczy oddać zalegające w domu elektrośmieci oraz zużyte baterie, a w zamian za proekologiczną postawę otrzymamy żywą choinkę w donicy. Żeby otrzymać drzewko, najpierw musimy zdobyć pięć kuponów - tłumaczy Ewelina Rutkowska z Wydziału Ochrony Środowiska naszego ratusza.

Zbiórka odbędzie się 14 grudnia 2019 roku na parkingu przy Mareckim Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym (ul. Wspólna 40-42) w godzinach 9:30-13:30.

- Do rozdania będzie 250 sztuk świerków serbskich o wysokości minimum 100 cm (max 130 cm). Wszystkie świąteczne drzewka będą w donicach. Dzięki temu mieszkańcy otrzymane choinki, zamiast wyrzucać na śmietnik, będą mogli posadzić do ziemi w przydomowych ogródkach - opowiada Ewelina Rutkowska.

Oto przelicznik odpadów na kupony:

a)  ELEKTROODPADY:

- mały sprzęt (np. suszarka, mikser, telefon) - 1 KUPON

- średni sprzęt (np. mikrofala, telewizor, odkurzacz, komputer) - 3 KUPONY

- duży sprzęt (np. lodówka, pralka itp.) - 5 KUPONÓW

*za każdy kolejny mały, średni lub duży sprzęt - odpowiednio 1, 3 lub 5 KUPONÓW

b)    BATERIE:

- za każde 20 sztuk - 1 KUPON

Przed wizytą w MCER prosimy o zapoznanie się z regulaminem akcji.

Co to są elektrośmieci?

Elektrośmieci (czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny) to wszystkie popsute, od dawna nieużywane, już niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne, działające kiedyś na prąd lub na baterie, np. komputery, czajniki, zabawki i gadżety elektroniczne.

Po co to wszystko?

Elektrośmieci oraz zużyte baterie zawierają w sobie zarówno elementy niebezpieczne, które powinny być prawidłowo zutylizowane, jak również wiele cennych elementów metalowych, których recykling po prostu się opłaca. Te szkodliwe nie mogą trafić na wysypisko z innymi odpadami. Natomiast odzysk minerałów czy metali szlachetnych to oszczędność nieodnawialnych zasobów przyrody oraz wody i energii, potrzebnych do ich wydobycia i obróbki.

WOŚ, TM

Galeria

zdjecie: 125969
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry