18 grudnia 2019 11:48
O genezie powstania i początkach budowy najstarszej mareckiej świątyni i parafii pw. Św. Izydora - Oracza. Prelekcja dla dzieci i młodzieży w prywatnej szkole podstawowej Ad Astra.
W ramach realizacji harmonogramu działań dotyczących zadania publicznego pt. "Wycieczka Rowerowa Szlakiem Mareckich Kapliczek" oraz przeprowadzenie wykładów/ prelekcji wśród mareckich placówek oświatowych na temat historii Marek, w dniu 18 listopada 2019 r. w najstarszej w Markach prywatnej placówce oświatowej Ad Astra odbyła się prelekcja na powyższy temat. Spotkanie odbyło się w zabytkowych murach plebanii parafii pw. Św. Izydora Oracza, której budowa postępowała wraz ze wznoszeniem kościoła i została ukończona w 1902 r. Zabytkowa plebania po przeprowadzeniu odpowiednich adaptacji, stała się siedzibą szkoły Ad Astra. Wydarzenie inspirowane było 120 rocznicą budowy kościoła i odprawienia w jej murach pierwszej Mszy św.
Zajęcia składały się z dwóch etapów. Pierwszy przy użyciu środków audiowizualnych przedstawiono najważniejsze wydarzenia z dziejów parafii i kościoła. Pamiętać bowiem powinniśmy, że kościół, który został wzniesiony w ciągu zaledwie 7 miesięcy w stanie surowym i bez wieży (od dnia 3 maja - i nie była to data przypadkowa - do 10 grudnia 1899 r. - kiedy to odprawiona została pierwsza Msza św.), uzyskał wezwanie Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Natomiast parafia, która powstała w dniu 20 października 1917 r. nadano jej wezwanie Św. Izydora Oracza - patrona rolników.
Następnie dzieci i ich wychowawcy udali się na dziedziniec tej najstarszej mareckiej świątyni, gdzie przedstawiłem najważniejsze cechy architektoniczne stylu neogotyku nadwiślańskiego, w którym została zbudowana. Udaliśmy się do pamiątkowej tablicy, wmurowanej od strony zachodniej kościoła, staraniem jej pierwszego proboszcza (rektora) ks. Jakuba Dąbrowskiego.
Podeszliśmy też pod dużych rozmiarów głaz narzutowy, w którym zamontowano strącony w czasie działań II wojny św. pierwszy krzyż z kościelnej wieży, która uległa zniszczeniu.
Bardzo ważne było podkreślenie kontekstu historycznego wydarzeń i przyczyn budowy świątyni. Zwrócono uwagę, że jej budowa była czynnikiem integrującym ówczesne społeczeństwo Marek, które dzięki budowie fabryki przędzalniczej Braci Briggsów (1883-1885) z sennej podwarszawskiej miejscowości, przeistoczyło się w tętniącą życiem osadę fabryczną. Podkreślono rolę właścicieli fabryki przędzalniczej w budowę i wyposażenie świątyni, mimo, że byli wyznania ewangelicko-augsburskiego.- głównie Johna Briggsa i jego żony Flory Amalii (z domu Granzow). Podkreślono też rolę i znaczenie tej najstarszej placówki religijnej w Markach w kształtowaniu postaw patriotycznych, zachowaniu polskiej mowy, tradycji i kultury.
Na zakończenie spotkania wśród dzieci i młodzieży uczniów Ad Astra, rozlosowano nagrody - prezenty przygotowane przez pracowników Urzędu Miasta Marki. Prelekcje historyczne, które odbywają się w mareckich placówkach oświatowych finansowane są ze środków Urzędu Miasta Marki.
Autor opisywanej wyżej prelekcji, przygotowuje do publikacji, obszerne kilkuset stronicowe opracowanie dotyczące dziejów kościoła i parafii, które powinno ukazać się w pierwszej połowie 2020 r.
Tekst: Zbigniew Paciorek, regionalista, pasjonat historii, dawniej nauczyciel tego przedmiotu, prezes Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga.
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.
Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa