189. rocznica Bitwy pod Olszynką Grochowską

START:    23 lutego 2020

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 19 lutego 2020    09:53

 

Wojciech Kossak, obraz Olszynka Grochowska

,,Przechodniu powiedz współbraciom, że walczyliśmy mężnie  i umieraliśmy bez trwogi, ale z troską w sercu o losy Polski i losy przyszłych pokoleń, o wasze losy".

Bój o Olszynkę Grochowską jest symbolem walki Narodu Polskiego w jego niezbywalnym prawie do niezawisłości, wolności i ustanawianiu dumy narodowej. W Bitwie Grochowskiej 25 lutego 1831 roku powstańcze wojska polskie w sile ok. 60 000 stoczyły heroiczny bój z wynoszącymi 115 000 siłami rosyjskiego feldmarszałka Iwana Dybicza. Miarą bitewnej zaciekłości pozostało w Olszynce 9 300 poległych Rosjan i kilkanaście tysięcy rannych oraz ok. 7 500 poległych żołnierzy polskich.

Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga uznaje za swój moralny obowiązek przywracanie młodemu pokoleniu Polaków wartości za jakie oddali życie nasi żołnierze w Olszynce Grochowskiej. Echa tamtej bitwy docierały do naszych Marek poprzez dobiegający huk dział czy widok przemieszczania się przez Marki wojsk obu stron.

Zachęcamy mieszkańców naszego miasta do uczestnictwa w kolejnej już 189 rocznicy bitwy Grochowskiej.

Wojciech Kossak, obraz Olszynka Grochowska

Sięgając pamięcią wstecz niejednokrotnie byłem świadkiem kolejnych rocznic. Spotkać tam można było wielu znanych, wspaniałych Polaków. Chociażby księdza Wacława Karłowicza. Przy witaniu, ręka księdza była już chłodna, miał przecież 98 lat, ale wygłoszona homilia wypełniona była słowem patriotycznego żaru. W wieku lat 100 zakończył chlubną dla Polski ziemską wędrówkę; Stefana Melaka głównego twórcę Kręgu Pamięci Narodowej mającego na celu m.in. za zadanie przywrócenie Olszynce Grochowskiej należne jej miejsce w panteonie polskich zmagań o niepodległość. Władze poprzedniego systemu starały się zatrzeć pamięć Olszynki poprzez wybudowanie rozjazdów kolejowych w jej miejscu. Spotkania historyczno-patriotyczne w wieży św. Anny pozwoliły mi bliżej poznać tego wspaniałego, a przy tym niezwykle, w mojej ocenie, skromnego człowieka. Tragedia Smoleńska spowodowała, że tradycję Olszynki przejąć muszą już inni, a może i my Markowianie też się przyłączymy chociażby poprzez swoją obecność.

,,Strzeżcie tego wielkiego dziedzictwa narodowego jakim jest sławna i bohaterska Olszynka Grochowska? Błogosławię wam" -mówił  Jan Paweł II.

Obchody 189 rocznicy Bitwy pod Olszynką Grochowską odbędą się 23.02.2020 r. Poniżej program uroczystości.

Godz. 12.30 - Msza Św. pod przewodnictwem biskupa Romualda Kamińskiego w kościele pw. Najczystszego Serca Maryi (ul. Chłopickiego 2) (Uwaga! Możliwość transportu do Alei Chwały autokarem - odjazd ok. godz.14:00) Aleja Chwały (ul. Traczy).

godz. 15.00 - odegranie "Warszawianki" i przemarsz pod Pomnik Bitwy pod Olszynką Grochowską.

godz. 15.10 - odsłonięcie głazu pamięci kapitana Józefa Patelskiego.

Pomnik Bitwy pod Olszynką Grochowską (ul. Szeroka). godz. 15.30 - odegranie Hymnu Narodowego.

godz. 15.35 - modlitwa w intencji poległych.

godz. 15.40 - wystąpienia okolicznościowe.

godz. 15.50 - apel pamięci i salwa honorowa.

godz. 16.00 - ceremonia złożenia wieńców.

Należy dodać, że oprawie uroczystości towarzyszy reprezentacyjna kompania Wojska Polskiego i orkiestra. Przez organizatorów serwowana jest tradycyjnie wojskowa grochówka. Dojechać można ulicą Chełmżyńską w rejon ul. Traczy, ale ulica ta ze względu na uroczystość zamykana jest dla ruchu kołowego. Warto przyjechać pół godziny wcześniej.

 Opracował:

  Ryszard Sawicki

Galeria

zdjecie: 127302
fot. 1
fot. 2
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry