Ruszyło z kopyta... Warsztaty w Markach rozpoczęte!

Krzysztof Bychowski KsiężaMichalici

 13 października 2009    11:09

5W godzinę Miłosierdzia Bożego stuosobowa grupa młodzieży modlitwą rozpoczęła V Ogólnopolskie Michalickie Warsztaty Liturgiczno - Muzyczne. Warsztaty zachęcają do poznawania piękna liturgii i współczesnej muzyki wykonywanej w kościele. Były już pieśni wielkopostne, pieśni maryjne, utwory anielskie i kolędy. Tym razem materiał muzyczny nawiązuje do Dnia Papieskiego, obchodzonego 11 października 2009 roku. Dlatego uczestnicy będą śpiewać pieśni nawiązujące do osoby Sługi Bożego Jana Pawła II.

Dzisiejszy dzień pokazał, jak bardzo ludziom zależy na tym, aby śpiew w Kościele był formą zbliżania się do Boga. Śpiew przecież to modlitwa, bo kto śpiewa dwa razy się modli. Do Księży Michalitów w Markach przyjechali młodzi ludzie z różnych stron Polski. Wśród nich są osoby, które w warsztatach uczestniczą po raz kolejny. Cieszy nas fakt, że w każdej edycji znajduje się spora grupa nowych osób, która chce doświadczyć wspólnoty i jedności przejawiającej się w śpiewie.

Pierwsze zajęcia poprowadziła Magdalena Makarewicz - Sternicka z Krakowa, która swoją osobowością już na początku ujęła wszystkich uczestników. Po rozśpiewaniu grupę podzielono wszystkich na cztery głosy, w których rozczytywano przygotowany materiału muzycznego. Finałem dnia była Eucharystia w kościele parafialnym Księży Michalitów w Markach-Strudze, w czasie której chór śpiewał pierwsze pieśni liturgiczne. Eucharystii przewodniczył ks. Sylwester Szwajca, Przełożony Domu Zakonnego w Markach. Celebrans w czasie homilii mówił: Świat, w którym żyjemy prowadzi nas na takie drogi, które często nie mają nic wspólnego z wolnością. Wiemy jednak o tym, że w imię wolności możemy wybierać to, co słuszne, piękne i wartościowe. Patrząc na Was, można powiedzieć, że dokonaliście właściwego wyboru, chcąc uczestniczyć w warsztatach liturgiczno - muzycznych. Wybraliście uczestnictwo w przedsięwzięciu, które nie tylko ma kształtować Wasze zdolności muzyczne, ale pokazać innym, że można zachwycić się Bogiem i wiarą, którą nieustannie mamy pogłębiać. Śpiewamy przecież na chwałę Panu Bogu.

To dopiero początek naszych zmagań muzycznych. Czeka nas jeszcze wiele pracy. Jutro kolejne próby. Dołączy do nas Orkiestra Symfoniczna im. Karola Szymanowskiego w Toruniu, Jacek Sowiźrał z Niemiec oraz autorzy wykonywanych pieśni papieskich ? Piotr Pałka i Hubert Kowalski. Prowadzący warsztaty wspólnymi siłami zadbają o to, aby sobotni koncert w Słupnie oraz Dzień Papieski w Markach był niezwykłym i pamiętnym przeżyciem zarówno dla śpiewających jak i dla wszystkich słuchaczy zgromadzonych w tych dniach w kościele.

Jakub Bieniek

Galeria

fot. 1
zdjecie

Krzysztof Bychowski

Rednacz portalu, jeden z jego pomysłodawców i twórców - odpowiedzialny za stronę techniczną i organizacyjną całego przedsięwzięcia.

Mieszkaniec Marek od 1995 roku, właściciel firmy zajmującej się tworzeniem stron internetowych - ACTIVENET www.avn.pl

@ RedNacz małpa marki kropka net kropka pl, 501 271 048

www.avn.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry