Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Paweł Pniewski DzieńPamięciZW

 29 lutego 2020    13:06

Zapraszamy mieszkańców do uczestnictwa w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 1 marca o godz. 10.00 w kościele św. Andrzeja Boboli w Markach-Strudze (ul. Al. Józefa Piłsudskiego 248/252) odbędzie się uroczysta Msza Święta z udziałem kombatantów i pocztów sztandarowych. Patronat honorowy nad uroczystością sprawuje prezydent Andrzej Duda.

"Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich "bandami reakcyjnego podziemia". Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem ?wrogów ludu?. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego Kresy Wschodnie II RP" - czytamy na stronie kancelarii prezydenta.Kolejnym punktem obchodów jest Bieg Tropem Wilczym ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych, który rozpocznie się o godz. 12:00 przy ulicy Grunwaldzkiej. Więcej na ten temat TutajGaleria

zdjecie: 127574
fot. 1
zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, przewodniczący Rady Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry