1 stycznia 2019    08:00

W Nowy Rok wchodzimy z przegłosowanym budżetem miasta na 2019 r. Na jego podstawie będziemy wydatkować pieniądze z miejskiej kasy. Gdybym miał scharakteryzować krótko ten liczący 159 stron dokument, powiedziałbym, że jest to budżet kontynuacji. Realizujemy te zmiany, które zapoczątkowaliśmy w poprzedniej kadencji - budujemy przedszkola, szkoły, drogi, ścieżki rowerowe...

...remontujemy obiekty historyczne. Jesteśmy i będziemy uparci – to, co z różnych powodów nie powiodło się w poprzedniej kadencji, wraca do listy projektów do realizacji (przykładem niech będzie plac rekreacyjny przy ul. Sportowej, na który zwiększyliśmy budżet).

Gdyby porównać dochody z wydatkami bieżącymi, mielibyśmy 19 mln zł nadwyżki. Nie będziemy chomikować tych pieniędzy – one i tak nie będą rosły na swojej wartości, ale zdublujemy tę kwotę i - wspomagając się obligacjami – planujemy wydać na inwestycje (czyli wydatki majątkowe) 41,3 mln zł. To czterokrotnie więcej niż np. w 2015 r. Czy to wystarczająca kwota? Oczywiście wolałbym, żeby była kilkukrotnie większa. I można to zrobić bezkosztowo. Tu pięknie proszę tych, którzy mieszkają w Markach, a płacą PIT w innym urzędzie skarbowym niż wołomiński. Wskażcie nasze miasto jako miejsce rozliczenia. To naprawdę nic Was nie kosztuje, tymczasem przekłada się znacząco na wpływy miasta. Każdy samorząd ma udział w dochodzie z PIT, który i tak wszyscy fiskusowi płacimy. Od stycznia można już składać zeznanie podatkowe. Wpiszcie w nie Marki i idźcie w ślady tych, którzy już to zrobili. Widać to z danych resortu finansów. W 2015 r. nasze dochody z PIT sięgały 35 mln zł, w przyszłym – przekroczą 61 mln zł.

PS. Na koniec podziękowania dla wszystkich osób, które pracowały nad tegorocznym budżetem. Szczególne – dla pani skarbnik, która poskładała nasze plany w całość.

Galeria

zdjecie: 128526
zdjecie

Jacek Orych

Rocznik 78

2006-2014 Radny Miasta Marki

od 2014 roku Burmistrz Miasta Marki

www.Orych.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry