Zdarzyło się 10 lat temu

Jacek Orych BlogJackaOrycha

 16 sierpnia 2019    08:00

Za kilka dni będziemy obchodzić 10 rocznicę wydarzenia, które pokazało, że Polacy potrafią się łączyć w dobrej, wspólnej sprawie, ponad wszelkimi podziałami. Jestem dumny, że zrobili to mieszkańcy naszego miasta, we współpracy z kierowcami.

31 sierpnia 2009 r. był ostatnim dniem wakacji. Tego dnia nasze miasto zwykle stawało w korku, bo obwodnicy jeszcze nie było. Ba, nie było jej nawet w krajowym programie budowy autostrad. I właśnie dlatego mieszkańcy Marek, którzy od wielu lat marzyli o uwolnieniu miasta od tłoku i spalin, spotkali się na nietypowej cukierkowej akcji. Mogliśmy pójść po linii najmniejszego oporu i po prostu zablokować Piłsudskiego. Nagłośnienie tego wydarzenie mielibyśmy zagwarantowane. Ale wybraliśmy trudniejszą, acz pozytywną wersję wydarzeń. Nie blokowaliśmy drogi. Bo dlaczego mielibyśmy karać kierowców za brak państwowej inwestycji? Rozdawaliśmy im za to cukierki na osłodę, że muszą stać w korku. Równocześnie zbieraliśmy podpisy pod apelem o odblokowanie naszego miasta. W ciągu czterech godzin – było ich 1,5 tys., w ciągu miesiąca – 11 tys.

Mediom pomysł nietypowej akcji się spodobał, nagłośniły ją, a my zaczęliśmy odwiedzać polityków, uzbrojeni w Wasze podpisy. I tak kropla zaczęła drążyć skałę. Rządzący sami przyznawali, że pozytywną akcję zauważyli i wreszcie znaleźliśmy się z obwodnicą w programie budowy dróg. Dziś S-8 można przejechać. Nie jest to jeszcze sytuacja idealna – inwestycja jest niedokończona (trwa poszukiwanie nowego wykonawcy), a normy hałasu (co już sześć lat temu przewidzieli mieszkańcy) przekroczone. Mam nadzieję, że GDDKiA zlikwiduje lub zminimalizuje te niedogodności. Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w tym społecznym projekcie oraz tym, dzięki którym kluczowa dla nas inwestycja doszła do skutku.

Galeria

zdjecie

Jacek Orych

Rocznik 78
2006-2014 Radny Miasta Marki
od 2014 roku Burmistrz Miasta Marki

https//www.facebook.com/BurmistrzMarek

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry