Pniemy się w górę w rankingu inwestycji

Jacek Orych BlogJackaOrycha

 24 września 2019    08:00

Coraz bliżej pierwszej setki w Polsce

Periodyk samorządowy „Wspólnota” co roku publikuje inwestycyjny ranking samorządów. Przygotowują go naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego. Zbierają dane o wydatkach majątkowych samorządów za okres trzech ostatnich lat, obliczają średnią, a wynik dzielą przez liczbę mieszkańców. W tym rankingu Marki regularnie pną się w górę. Dwa lata temu byliśmy na 332 miejscu, rok temu na 121, w tym - na 109. Ale nie o miejsce w rankingu tu chodzi. Sprawdziłem, jak według „Wspólnoty” wynosi wartość naszych inwestycji w przeliczeniu na jednego mieszkańca. To, co cieszy, to systematyczny wzrost. Dwa lata temu (okres 2014-2016) wartość tego wskaźnika opiewała na 412 zł, rok temu (2015-2017) – na 700 zł, obecnie (2016-2018) – na 1000 zł. Z taką kwotą możemy się już porównywać z dużo silniejszymi jednostkami – Bydgoszczą (1009 zł) oraz Katowicami (961 zł). Nasze inwestycja per capita są też wyższe niż we Częstochowie czy Gdyni. I pewnie byłyby jeszcze większe, gdy do rankingu wliczano inwestycje Mareckich Inwestycji Miejskich (budowa i rozbudowa szkół oraz przedszkoli) oraz Wodociągu Mareckiego (budowa drugiej stacji uzdatniania wody i rozbudowa sieci kanalizacyjnej).
Jak będzie w kolejnych latach? Inwestycje pozostają naszym priorytetem. Na pewno będzie trudniej je sfinansować, bo zmiany w PIT, korzystne dla zwykłego obywatela, odbiją się na budżetach wszystkich samorządów w Polsce (mają one udział w dochodach z tego podatku). Dlatego do znudzenia apelujemy do Państwa – rozliczajcie PIT w Markach. W końcu chodzi o to, by Wasze pieniądze pracowały lokalnie, a nie gdzieś hen hen w Polsce.

Galeria

zdjecie: 128570
zdjecie

Jacek Orych

Rocznik 78
2006-2014 Radny Miasta Marki
od 2014 roku Burmistrz Miasta Marki

https//www.facebook.com/BurmistrzMarek

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry