Na co idą moje pieniądze?

Jacek Orych BlogJackaOrycha

 27 stycznia 2020    08:00

Odpowiedź gotowa!

Dziś przed południem udostępniliśmy na naszej stronie internetowej serwis „Na co idą moje pieniądze”. W nowoczesny i klarowny sposób pokazujemy, jak gospodarujemy pieniędzmi, które trafiają do naszej wspólnej miejskiej kasy.

Serwis jest podzielony na cztery części. W pierwszej prezentujemy źródła dochodów miasta, a w drugiej – wydatki. To okazja do rozwiania różnych mitów. Zdarza mi się słyszeć, że głównym źródłem naszych dochodów jest podatek od nieruchomości. Tymczasem dużo ważniejszą rolę odgrywają dotacje i subwencje oraz nasz udział w PIT (o tym dalej). Często również słyszę, że zadaniem gminy jest wydawanie pieniądze wyłącznie na inwestycje. Nic bardziej mylnego. Do naszych obowiązków należy np. utrzymanie oświaty. Tylko w tym roku będzie to prawie 100 mln zł. Inny przykład? Żebyśmy mogli korzystać z autobusów w pierwszej strefie biletowej, płacimy ponad 4 mln zł rocznie. Wydatki bieżące (czyli nieinwestycyjne) to większość naszego budżetu, choć każdy samorządowiec marzy o tym, by proporcje były odwrotne.

Pozwólcie, że najwięcej uwagi poświęcę trzeciej, interaktywnej części serwisu zatytułowanej „Moje podatki”. Tak naprawdę jest ona poświęcona tematyce PIT. Część tej daniny płaconej państwu (konkretnie ponad 38 proc.) wpływa do gminy. Ile konkretnie w Państwa przypadku? Nie trzeba tego obliczać samodzielnie, zrobi to za nas serwis. Każdy z nas może dokładnie ustawić wysokość wynagrodzenia brutto. Wówczas portal automatycznie pokaże nam, ile z tych pieniędzy trafia do miasta i na co są przeznaczone.

Oto przykład – wpiszmy prognozowane średnie wynagrodzenie w 2020 r., wynoszące 5000 zł. Serwis automatycznie przeliczy, że urząd skarbowy przeleje do miasta z Państwa podatku co miesiąc ponad 143 zł. Z tej kwoty wydamy najwięcej na oświatę (ponad 63 zł).

Jak wiadomo PIT, tak czy owak, płacić musimy. Od nas jednak zależy, czy cząstka naszego podatku wróci do miejsca, w którym mieszkamy. Przypominam o tym, bo od 15 lutego znów będziemy składać roczne zeznania podatkowe. Pamiętajmy, by wskazać w nich Marki jako miejsce zamieszkania. W dobie internetowego rozliczania z Urzędem Skarbowym w Wołominie jest to naprawdę bardzo proste. Jeśli zrobią to ci, którzy do tej pory nie wskazywali Marek (chociaż w nich mieszkają), czwarta część serwisu (czyli „Zadania inwestycyjne”) w kolejnych latach będzie bogatsza niż obecnie. I nie chodzi tu setki tysięcy złotych, ale dziesiątki milionów…

#MiastoMarki #Markiwłączsię #nacoidąmojepieniądze #tumieszkamtupłacępodatkituzyskaminwestycje

https://nacoidamojepieniadze.pl/budzet-miasta/marki/2020

"

Galeria

zdjecie: 128589
zdjecie

Jacek Orych

Rocznik 78
2006-2014 Radny Miasta Marki
od 2014 roku Burmistrz Miasta Marki

https//www.facebook.com/BurmistrzMarek

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry