VI Karnawałowy Bal Markowiaka - połączył w tańcu III pokolenia.

Bogusława Sieroszewska StowarzyszenieMPS

 6 marca 2020    17:04

Pozwolą Państwo, że zaczniemy od podziękowań dla markowiaka Marka Mańka, który 6 lat temu, nawiązując do staropolskiego zwyczaju zabaw karnawałowych, zachęcił STOWARZYSZENIE   Marki-Pustelnik-Struga,  do organizowania corocznego Balu Markowiaka. 

I bal odbył się w karnawale 2015 roku w Tenis House w Pustelniku. Następne bale miały miejsce już za lasem, za Puszczą Słupecką, za mareckim cmentarzem, w stylowym lokalu o nazwie...

Osada Augustów przy ul. Zdziarskiej.

 

Upływa czas, mijają lata. Karnawałowy Bal Markowiaka stał się już tradycją, którą chce się podtrzymywać i na którą czeka się cały rok.

W dopiero co zakończonym KARNAWALE 2020, w Ostatki 22 lutego, odbył się kolejny, już...

 VI Bal Markowiaka.

   

Tradycyjnie tańce na Balu Markowiaka rozpoczął polonez w rytm utworu Wojciecha Kilara z filmu pt. "Pan Tadeusz".

 

 Gwoli przypomnienia, polonez to taniec zwany kiedyś "chodzonym" lub "gęsim", którego początki sięgają XVII-wieku i który zrobił oszałamiającą karierę na salonach zarówno szlacheckich jak i królewskich, a nawet carskich!

Proszę Państwa, dołączamy....  nie ma jak w szpalerze... w polonezie!

Aby obejrzeć relację nagraną przez Tomasza Paciorka  Kliknij tutaj

 

 VI Bal Markowiaka połączył w tańcu trzy pokolenia markowiaków!

Najmłodszym uczestnikiem Balu był  Alex, lat 10, z Londynu,

który często spędza ferie u dziadka w Markach.

Do tańca do białego rana na Balu Markowiaka przygrywał zespół AGAIN PARTY z radomskich Białobrzegów, który tak podbił serca markowiaków, że z miejsca został zaangażowany na przyszły rok, na ostatnią sobotę stycznia 2021!

Czy Pani tańczy rumbę? Czy czuje Pani cha-chę?  Czar tańczących par uchwycił kadr. 

Markowiacy z Łosiej pierwszy raz na Balu... a jak szampańsko się bawią!

Stali bywalcy, Państwo Wasikowscy, zawsze czują bluesa!

Aż miło popatrzeć na markowiaków jak lansują twista, prawda Agnieszka?

Całusy od markowianki dla sąsiadów z osiedla... i nie tylko!

Pięknie pozdrawiamy całe Marki! Marki, Pustelnik, Strugę!

Nie ma jak muzyka na żywo! Biesiadne przyśpiewki przy stołach, przy akompaniamencie akordeonu i tamburyna mają swój niepowtarzalny urok, zagrzewają do wspólnego gremialnego śpiewu, a co  po niektórych doprowadzają... 

...do zdarcia... i wysuszenia gardła!

Nie da się wysiedzieć spokojnie, kiedy cała sala faluje w rytm "Sokołów" czy "Dzieweczki... co szła do laseczka".

Aż chce się wskakiwać na krzesło, a nawet tańczyć na stole! Co za szaleństwo!

Bal Karnawałowy to również okazja, aby bliżej poznać się z mieszkańcami Marek oraz zaczerpnąć choć trochę z wiedzy historycznej Prezesa Zbigniewa Paciorka. Jak co roku, na Balu Karnawałowym jest konkurs historyczny z nagrodami, w którym udział biorą losowo wybrani uczestnicy Balu (każdy uczestnik ma numerek przypisany do miejsca). W roku 2020, roku 100-lecia Bitwy Warszawskiej, pytania konkursowe nie mogły nie dotyczyć tego jakże ważnego dla Marek, dla Polski, ba... dla całego świata wydarzenia! Pytań konkursowych było tylko cztery. Warto je przytoczyć, aby każdy mógł sprawdzić swoją wiedzę i utrwalić prawidłowe odpowiedzi.

1. Marki, w okresie Bitwy Warszawskiej 13-16 sierpnia 1920 r., z nacierającymi hordami bolszewików, stanowiły zaplecze dla nieodległego, znajdującego się w okolicach Radzymina, frontu. W Markach znajdowały się sztaby wojskowe, szpitale polowe, stacjonowali żołnierze, szosą marecką szły transporty z zaopatrzeniem, tędy odwożono rannych i poległych w walkach żołnierzy.

Proszę powiedzieć jaki w tym czasie w Markach był główny środek transportu wykorzystywany przez polskich żołnierzy walczących pod Radzyminem ?

2. W czasie Bitwy Warszawskiej na terenie Marek stacjonowały dwa sztaby wojskowe: 10 Dywizji Litewsko-Białoruskiej dowodzonej przez gen. Jana Rzadkowskiego oraz 11 Dywizji Piechoty dowodzonej przez płk. Bolesława Jaźwińskiego.

Proszę powiedzieć w jakiej siedzibie znajdowały się się wspomniane sztaby? 

Czy był to budynek szkoły podstawowej przy ul. Fabrycznej?  Pałacyk Braci Briggsów?

Czy może plebania parafii pw. Św. Izydora Oracza?

3. Na mareckim cmentarzu parafii pw. Św. Izydora Oracza znajduje się zbiorowa mogiła żołnierzy polskich poległych w walkach z bolszewikami pod Radzyminem w sierpniu 1920 r. oraz zmarłych w wyniku poniesionych ran i chorób. Proszę powiedzieć ilu żołnierzy znalazło tam miejsce wiecznego spoczynku? 40?  80?   Czy też powyżej 100?

4. W czasie Bitwy Warszawskiej w najstarszej mareckiej świątyni i parafii pw. Św. Izydora Oracza odprawiano nabożeństwa, procesje, wznoszono suplikacje, modlono się w intencji ocalenia Ojczyzny przed nawałą bolszewicką, która zatrzymała się u wrót Warszawy. Żołnierze polscy, którzy szosą marecką, obok kościoła udawali się na front pod Radzyminem, zapewne modlili się o uratowanie Polski, o powrót do rodzinnych domów.

Proszę powiedzieć, który z wymienionych księży był wówczas proboszczem mareckiej parafii?

Ks. Dominik Budzejko?   Ks. Teodor Jesionowski? Ks. Jakub Dąbrowski?

Alex z Londynu, najmłodszy, 10-letni uczestnik Balu

Po powrocie z ferii w Markach Alex będzie nie raz na Wyspach Brytyjskich wspominał naszą marecką tradycję zabawy karnawałowej. Już teraz namawia młodszego brata, aby za rok i on dołączył do markowiaków, bo... "muzyka jest cool, a najmłodsi uczestnicy dostają w prezencie mareckie krawaty!"

   

Sponsorami nagród losowych oraz wręczanych za udział w konkursie historycznym na tegorocznym Balu Markowiaka były mareckie firmy:

 "Oleńka" Hurtownia Bielizny i Rajstop ufundowała karafkę i kieliszki
Alicja Pieńkoś właściciel sklepu spożywczego ufundowała kosz słodyczy
Firma R&M Micharelli - Roberta Mielczarka ze Strugi ufundowała krawaty
Firma Auto Centrum Marki z Nadmy ufundowała voucher na usługę zmiany opon zimowych
Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga ufundowało Rocznik Marecki Tom II oraz książeczki ze scenariuszem inscenizacji o Bitwie Warszawskiej 1920 r. pt. W "Pałacyku po Bitwie"
DJ Wojciech Wasikowski ufundował 50% rabat na obsługę muzyczną dowolnej imprezy wskazanej przez zwycięzców konkursu na  Najbardziej Roztańczoną Parę

   

Królem VI Karnawałowego Balu Markowiaka został Wojciech Wasikowski  a Królową Balu jego partnerka. W koronacji uczestniczył Król Edward, Król Balu 2019, asystowała mu córka Dorota z Londynu.

Ciekawostką jest, że tegoroczni zwycięzcy statuetki Najbardziej Roztańczonej Pary, Małgosia i Darek Tyszkiewiczowie z Marek, zostali zwycięzcami po raz drugi! Pierwszy raz ten zaszczyt spotkał ich na IV Balu Markowiaka w 2018 roku. Gratulujemy niesłabnącej kondycji pomimo upływu lat.

zwycięzcy statuetki Najbardziej Roztańczonej Pary w 2018 i 2020

 - Państwo Małgorzata i Dariusz Tyszkiewiczowie

IV Karnawałowy Bal Markowiaka 2018 

Prosimy zaplanować ferie zimowe 2021 tak, aby w sobotę 30 stycznia 2021 r. znowu bawić się razem z nami, markowiakami,  na VII Karnawałowym Balu Markowiaka!

   

Życzy  Pani sobie stolik  dla 6 osób na kolejny Bal Markowiaka?

A czy "liska" również Pani zarezerwować?

 

 

 

Do zobaczenia za rok!

       

Odpowiedzi do konkursu historycznego: 1 kolejka, 2 Pałacyk Braci Briggsów, 3 powyżej 100, 4 ks. Dominik Budzejko

Czar tanecznych par uchwycili w kadrze: Zbigniew Paciorek, Tomasz Paciorek, Bogusława Sieroszewska

Galeria

zdjecie: 128598
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
fot. 20
fot. 21
fot. 22
fot. 23
fot. 24
fot. 25
fot. 26
fot. 27
fot. 28
fot. 29
fot. 30
fot. 31
fot. 32
fot. 33
fot. 34
fot. 35
fot. 36
fot. 37
fot. 38
fot. 39
fot. 40
fot. 41
fot. 42
fot. 43
fot. 44
fot. 45
fot. 46
fot. 47
fot. 48
fot. 49
fot. 50
fot. 51
zdjecie

Bogusława Sieroszewska

Wiceprezes Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Absolwentka filologii angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego z dyplomami Cambridge. Zajmuje się nauczaniem języka angielskiego w Markach i Warszawie, również przez skype'a!

Pasja - najnowsza historia Polski: Żołnierze Niezłomni Powstania Antykomunistycznego, Sierpień'80, marecka historia angielskich Braci Briggsów, fabrykantów i dobrodziejów Marek, opisana osobiście w Roczniku Mareckim tom II.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry