31 października 2018    07:43

Wybory samorządowe 2018 r. za nami. Burmistrz Jacek Orych 70-procentowym poparciem mieszkańców zapewnił sobie w pierwszej turze zwycięstwo i drugą kadencję na tym stanowisku. Wsparciem dla niego będzie zapewne 13 radnych, którzy weszli do Rady Miasta

z KWW Burmistrza Jacka Orycha. Opozycji przypadło 8 mandatów, w tym 4 tej bardziej twardej z Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej. Miękką opozycją jest 4 radnych z PiS, którzy w poprzedniej kadencji bardzo często tworzyli koalicję z radnymi ‘burmistrza’, choć czasem potrafili pokazać swoje pazurki. Układ sił w nowej RM wydaje się zapewniać spokojną kadencję Jackowi Orychowi. Przetasowań raczej tez nie należy spodziewać się, ale…..5 lat to długo, a poprzednia kadencja pokazała, że przypadki zblatowania są możliwe. Jedno wydaje się być pewne – nie będzie maratonu głosowań na przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Rady. Ten temat raczej jest już dogadany. Przyszłe sesje i posiedzenia komisji też nie będą już tak emocjonujące i pokazowe jak te z ostatnich 4 lat. Trochę szkoda, bo dreszczyk niepewności, który czasem towarzyszył pracy burmistrza i radnym zawsze potem ich mobilizował i motywował do jeszcze większej aktywności.

Cieszy mnie fakt, że przewietrzono trochę skład poprzedniej Rady. Nowi radni, to mam nadzieję, że świeże spojrzenie, inna aktywność i lepsza współpraca w obecnym zespole. Swój mandat stracili: Danuta Stefaniak, Anna Grochowska, Zbigniew Paciorek, Paweł Adamczyk, Zenon Skibiński, Bogdan Choroś, Maciej Grabowski i Tomasz Błędowski. Zabraknie też Radka Deca i Marka Szczepanowskiego, którzy do RM nie startowali. Tego ostatniego zastąpił junior, który mam nadzieję nie odziedziczył po seniorze genu pewnej przypadłości i z Morfeuszem podczas pracy w RM mu nie po drodze ?

Panie Burmistrzu, Szanowni Radni gratuluję zwycięstwa

A teraz do pracy kochani.

Na koniec wpisu, jedna rzecz mnie zastanawia – kto będzie wiceburmistrzem? Obecnie jest dwóch. Dariusz Pietrucha przy wygranej Jacka Orycha pewnie stanowisko zachowa. A co z p. Zalasem? W pewnym okresie poprzedniej kadencji burmistrz nie mając większości w RM zmuszony był do koalicji z radnymi PiS, czego wynikiem była rekomendacja tych ostatnich dla p. Zalasa na stanowisko wiceburmistrza. Dziś ten układ sił w RM jest zupełnie inny. Zaplecze burmistrza ma większość i nie ma konieczności/musu zawiązywania ponownej koalicji. Ale w polityce wszystko jest otwarte i możliwe, a radni PiS udowodnili, że potrafią swoje ugrać. Jest jeszcze taka opcja, że drugim wiceburmistrzem może zostać ktoś zupełnie nowy....Czekam cierpliwie i z pewną ciekawością na decyzje w tej kwestii. A może Wy macie jakieś informacje/przecieki na ten temat? Chętnie posłucham.

Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry