10 sierpnia 2018    09:58

Problem samowolnego zajmowania pasa drogowego występuje w naszym kraju dość często. Widoczny jest on również od kilkunastu lat w Markach. Bardzo często zauważalna staje się irytująca maniera zagospodarowywania przez mieszkańców drzewami lub krzakami terenu przed swoją posesją. Rzadziej kładzione są kamienie lub wbijane są metalowe paliki. Działania te,

jak mniemam mają na celu zabezpieczyć ogrodzenia przed zanieczyszczeniami typu błoto czy kurz, wyciszyć hałas, uniemożliwić kierowcom zbyt bliski przejazd przy posesji, parkowanie aut lub rozjeżdżanie trawnika. Cel niby słuszny z punktu widzenia właściciela posesji, ale działanie niezgodne jednak z obowiązującymi przepisami. Natomiast z punktu widzenia kierowcy czy pieszego efekt tych działań może być zagrożeniem dla użytkowników drogi, zwłaszcza w nocy lub zimą(uszkodzenie pojazdu przez kamienie i paliki, zwężenie drogi poprzez samowolne nasadzenia drzew i krzewów). Brak reakcji ze strony urzędników i służb miasta daje przyzwolenie na tego typu działania. Ustawa o drogach publicznych jasno określa, że zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg wymaga zezwolenia zarządcy drogi, a ponadto pobierane są za to stosowne opłaty. Zajęciem pasa jest również ustawianie w jego obrębie na przykład głazów i kamieni, sadzenie drzew i krzewów lub palikowanie.

Na sesjach RM radny mieszkający w pobliżu ul. Braci Briggsów często zadawał burmistrzowi pytanie, czy można wybudować chodnik przy tej właśnie ulicy.? Argumentował tym, iż matki z dziećmi muszą iść ulicą, a to jest niebezpieczne. Kto jeździ/chodzi tą ulicą wie, że jest ona bardzo wąska i nie ma tam miejsca na chodnik. Ale realna jest możliwość poszerzenia miejscami tej ulicy, gdyby usunąć postawione metalowe paliki przed posesjami. Czy radny zainteresował się tym, czy są one legalnie postawione, czy też samowolnie i wbrew prawu?

Myślę, że gdyby raz czy dwa - dla przykładu - przez ostatnie kilkanaście lat, była zdecydowana reakcja ze strony UM i służb na taką samowolę i taka informacja rozeszłaby się „po mieście”, problem samowolnego zajmowania pasa drogowego z czasem byłby marginalny. Czy zgadzacie się ze mną? A może macie odmienne zdanie? Zapraszam do dyskusji ?

Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry