10 marca 2018    10:12

Większość z nas nie zwraca uwagi na naklejki na owocach i warzywach i dla wielu ich obecność wydaje się mało istotna. To błąd, bo znajdujący się na nich kod PLU określa, z jakiej uprawy pochodzi dany owoc lub warzywo oraz jaki jest jego rodzaj i rozmiar. Co mówią
poszczególne cyfry na naklejkach?

Najczęściej spotykamy się z kodami 4-cyfrowymi – oznaczają one żywność konwencjonalną, produkowaną na masową skalę. Gdy kod zaczyna się od cyfry 3 lub 4, oznacza to, że owoce lub warzywa były wyprodukowane z użyciem nawozów sztucznych i pestycydów.

Jeśli trafimy na 5-cyfrowy kod rozpoczynający się od cyfry 8, to znaczy, że dany produkt był genetycznie modyfikowany. Tego kodu lepiej unikać.

Jeśli kod jest 5-cyfrowy i zaczyna się od cyfry 9, możemy być spokojni – produkt pochodzi z uprawy ekologicznej, bez użycia szkodliwych środków chemicznych i pestycydów. To zdecydowanie zdrowy dla nas produkt.

Wydawać by się mogło w takim razie, że najbezpieczniej będzie szukać owoców bez naklejek. Otóż nic bardziej mylnego! Taki produkt niewiadomego pochodzenia ciężko w jakikolwiek sposób przypisać i dojść do tego skąd pochodzi. Jeśli nie ma etykiety, są szanse, że została ona usunięta z konkretnego powodu! Warto na to także zwracać uwagę.

Na opakowaniach i naklejkach często też znajduje się kod kreskowy, z którego też możemy się sporo dowiedzieć. Kod, który zaczyna się od liczby 590, oznacza, że owoce lub warzywa pochodzą z Polski, 400-440 to Niemcy, 00-09 USA, a 690 i 691 to Chiny.

Żeby łatwiej powyższe informacje zapamiętać wystarczy mieć w telefonie te dwa zdjęcia, które chociaż w niewielkim stopniu ułatwią nam świadome zakupy

Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry