Jubileusz ważnej dla kobiet rocznicy

Jolanta Buczyńska-Bobel MarkiZieleniec

 31 stycznia 2018    06:26

Rok 2018 jest rokiem jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym roku obchodzimy także ważną rocznicę dla kobiet, której rangę podkreśliła mniejsza izba parlamentu polskiego. Poprzez przyjęcie odpowiedniej uchwały, Sejm RP

ustanowił rok 2018 Rokiem Praw Kobiet. W ten sposób posłowie chcą uczcić 100 – lecie przyznania Polkom praw wyborczych i oddać hołd pierwszym parlamentarzystkom. Dekretem z dnia 28 listopada 1918 roku, po wieloletniej walce działaczek organizacji kobiecych, nadano Polkom czynne i bierne prawa wyborcze.

Przypuszczam, że z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości nasze władze i różne organizacje planują już pewne uroczyste inicjatywy. Czy pod kątem tej ważnej również rocznicy dla kobiet? Tego nie wiem. Może warto z tej okazji przypomnieć poprzez tematyczną wystawę mareckie kobiety - zapomniane przez lata, ale kluczowe w historii miasta z racji swoich działań; patronatem obejmować więcej ulic czy też innych ważnych miejsc; zorganizować konkursy w szkołach; zainicjować ciekawe debaty i warsztaty z tytułu praw wyborczych kobiet lub przedstawienia kulturalne nawiązujące do tej rocznicy. Może jeszcze jakiś mural?


Stulecie uzyskania praw obywatelskich to dobry czas na refleksję nad sytuacją kobiet nie tylko w przeszłości, ale i dziś. Dlatego zachęcam do zróżnicowanego, wspólnego świętowania. Rok 2018 dopiero zaczął się, więc….zobaczymy, co w tej kwestii się wydarzy

Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry