Ostrze czerwonej kredki Carol Wyer

Jolanta Buczyńska-Bobel MarkiZieleniec

 7 października 2017    10:16

Powieść Carol Wyer, to sprawnie napisany i trzymający w napięciu psychologiczny thriller. Mamy tu wszystko, co lubimy w tym gatunku: dobrze opowiedzianą i przekonującą historię, liczne zmyłki i momenty, gdy tracimy oddech. Autorka wie,  co to stopniowanie napięcia i potrafi zaskoczyć czytelnika. Podstawowym tematem tej powieści jest sekret, który ukrywany doprowadza do erozji rodzinę. Jak obecność takiej tajemnicy może wpłynąć na życie ludzi widzimy na przykładzie głównych postaci. Wielokrotnie w powieści pada stwierdzenie o odpowiedzialności – gdyby wcześniej wyznano prawdę, nie doszłoby do tragicznych wydarzeń. Gorzka refleksja, którą warto sobie wziąć do serca, bo brnięcie w kłamstwa, nie przynosi na dłuższą metę spokoju.

„Ostrze czerwonej kredki” to również ciekawa powieść o kobietach i o tym jak walczą z traumą. Bohaterki tej powieści mają różne bolesne doświadczenia i w rozmaity sposób usiłują sobie z nimi radzić. Osuwając się w szaleństwo lub zemstę, czy też tak jak Robyn Carter(policjantka) – przepracowując je. Autorka pokazuje relacje matka-córka. W wersji prawidłowej oraz niezwykle wykrzywionej, patologicznej. Wyer zaproponowała nam psychologiczną wyprawę w głąb zaburzonego układu między rodzicem a dzieckiem, aby pokazać, jak kształtuje się chora osobowość. Dowieść, że taki osobnik jest produktem chorych warunków i krzywd jakie go stworzyły.

Drugi wątek to obwinianie się - właściwie każdy w tej powieści to robi. Spokój uzyskuje dopiero wtedy, gdy ktoś wyciąga do niego pomocną dłoń.

Przerażona łapała gwałtownie oddech, ale było za późno. Już widziała, że stało się to, czego bała się najbardziej. Tylne siedzenie było puste. Jej córeczka zniknęła…
Abigail ma doskonałe życie, z kochającym mężem i słodką sześciomiesięczną córeczką – Izzy. Ktoś jednak zna jej sekret i chce ją zniszczyć.
Pewnego dnia mała Izzy zostaje porwana. Śledztwo rozpoczyna młoda detektyw Robyn Carter. Instynkt podpowiada jej, że pomiędzy uprowadzeniem a dwoma morderstwami, których sprawy właśnie prowadzi, istnieje związek. Ale ostatnim razem, kiedy zareagowała pod wpływem impulsu, zginął jej narzeczony. Teraz, żeby rozwiązać tę zagadkę i wrócić do służby w policji, musi nauczyć się znów ufać sobie. I działać szybko. Bo ściga okrutnego seryjnego mordercę. I jeśli nie znajdzie go w porę, dziecko zginie…

Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry