2 lipca 2015    01:53

Przypominacie sobie drodzy mieszkańcy Zieleńca, jak w styczniu chodziłam i zbierałam podpisy pod dwoma projektami, które przygotował Marcin Piotrowski? Oba, przy współpracy kilku innych jeszcze mieszkańców, powstały na rzecz szerszego  projektu o nazwie „EkoMarki – obywatelskie inicjatywy lokalne na rzecz środowiska” i dotyczyły rewitalizacji jeziora Kruczek oraz ochrony zasobów leśnych przed dewastacją. Miło mi jest Was zatem poinformować, że obydwa znalazły się wśród 17 mareckich inicjatyw jakie zostały zaakceptowane do dofinansowania i realizacji przez NFOŚiGW oraz Fundację Sędzimira.

Pierwszy projekt Przywracamy mieszkańcom Jezioro Czarne dotyczy rewitalizacji infrastruktury (leśnej, melioracyjnej) w otoczeniu jeziora Kruczek. Realizowany ma być poprzez min. sprzątania obszaru dokoła jeziora, montaż kilku kompletów ławek, kamer leśnych, rewitalizację systemu melioracyjnego oraz zarybienie Jeziora Czarne wraz z odbudową pomostu.

Drugi z projektów Nasz las-nasze życiezakłada ochronę zasobów leśnych przed dewastacją w postaci nielegalnych wysypisk śmieci i przeciwdziałanie nielegalnej wycince drzew oraz niszczeniu ekosystemów – zbiorników wodnych i leśnych. Działania przewidziane do realizacji to min. monitorowanie sąsiedzkich obszarów leśnych, zakup i instalacja kamer z funkcją MMS do monitoringu wjazdu do lasu z ulic miejskich, wprowadzenie możliwości oddania śmieci na granicy lasu poprzez umieszczenie pojemników na drogach wjazdowych do lasu.

Wszystkie z 17 zaakceptowanych inicjatyw mieszkańców Marek zgłoszone zostały w celu poprawy stanu środowiska naturalnego w naszym mieście. Liczba projektów świadczy o dużym, zaangażowaniu lokalnej społeczności i jej dużej świadomości w zakresie ochrony otaczającego nas środowiska. Po raz kolejny mieszkańcy Marek pokazali, iż wspólny lokalny wysiłek przy wsparciu obecnego burmistrza Jacka Orycha da wymierne efekty w rozwoju naszego miasta.

Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry