21 marca 2015    02:59

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Od połowy lat 90. zaczął się w Polsce powolny proces organizowania się rodziców i opiekunów osób z zespołem Downa w grupy samopomocowe i stowarzyszenia. Mają one pomóc chorym w rozwiązywaniu codziennych problemów, a w perspektywie, w znalezieniu własnego miejsca na ziemi i miejsca wśród ludzi. Osób z tym zespołem wad wrodzonych nie trzeba się bać ani ich izolować, gdyż są one pełnoprawnymi członkami naszego społeczeństwa. Obawy, jakie mają niektórzy ludzie wobec osób z zespołem Downa wynikają z braku informacji, z oceniania ich jedynie po specyficznym wyglądzie. Dlatego warto podkreślać, że osoby niepełnosprawne intelektualnie i ich rodziny potrzebują wsparcia. Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia, jeżeli chodzi o tolerancję społeczeństwa, uprzedzenia i walkę ze stereotypami. Pamiętajmy, że pod tą „innością” kryje się cenna indywidualność.

Luźną i zabawną zarazem formą poparcia i solidaryzowania się z chorymi jest akcja zakładania różnych skarpetek.  Inicjatywa „Lots of Socks” odbywa się cyklicznie już od kilku lat i sukcesywnie buduje społeczną świadomość związaną z osobami z Zespołem Downa. Zakładając niepasujące do siebie, kolorowe skarpetki, uczestnicy wyrażają uznanie, okazują tolerancję i akceptację dla osób z Zespołem Downa, jednocześnie pokazując, że jeden chromosom „nie do pary” wcale nie przeszkadza w realizacji celów i osiąganiu często spektakularnych sukcesów.

21 marca w różnych regionach w Polsce, organizacje wspierające osoby z Zespołem Downa organizują lokalne wydarzenia. W Warszawie, gdzie działa stowarzyszenie „Bardziej Kochani”, na granatowo i czerwono zostanie podświetlony Most Śląsko-Dąbrowski. Dzięki uprzejmości władz Warszawy iluminację będzie można podziwiać w dniach 20-22 marca.

Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry