Sylwestrowy koszmar zwierząt

Jolanta Buczyńska-Bobel MarkiZieleniec

 25 grudnia 2014    03:11

Koniec roku, związany z sylwestrową zabawą, to dla większości zwierząt trudny okres. Zarówno dla naszych domowych pupili , jak i tych żyjących dziko.  Corocznie tej  nocy  tysiące psów i kotów umiera na zawał serca, a w najlepszym przypadku drży ze strachu przed hałasem dochodzącym ze wszystkich stron. Zwierzaki mają  słuch bardziej wrażliwy niż my, dlatego huk petard mogą odczuwać jako fizyczny ból. Niestety wiele osób co roku kupuje całe zestawy fajerwerków, by odpalić je przed domem, na ulicy lub  w pobliżu lasu. Bezdomne i dzikie zwierzęta mogą na skutek hałasu wpaść w panikę lub stracić orientację w przestrzeni. Nierzadko wpadają wtedy pod samochody lub odnoszą obrażenia próbując przecisnąć się przez ogrodzenia i bramy.

Jak możemy pomóc naszym pupilom?

Zwierzęta powinny spędzać sylwestra w miejscu, gdzie czują się bezpiecznie. Pozamykajmy i pozasłaniajmy wszystkie okna i drzwi by zniwelować dobiegający z zewnątrz hałas. Możemy też podgłośnić radio lub telewizor. Jeśli nasz pupil wyjątkowo źle znosi wszelkie wystrzały, należy udać się do weterynarza i dobrać mu odpowiednie środki uspokajające.

Ja również mam zwierzaka, który panicznie boi się petard. Te długie momenty świętowania przez ludzi nadejścia Nowego Roku są dla mojego psa koszmarem (cały się trzęsie, ma przyspieszone bicie serca, nie wie gdzie się ukryć ). Bardzo mi go żal i dlatego od wielu lat nie kupuję fajerwerków.

Wiem, że nie uniknę problemu petard w sylwestrową noc. Wiem też, że wiele osób robi to dla uciechy dzieci bo dla nich to kolorowa, bajeczna atrakcja. Miejmy jednak litość dla tych wystraszonych zwierząt.Możemy im ułatwić przetrwanie Sylwestra  - każdy z nas może mieć w to mały wkład - choćby rezygnując z wystrzelenia jednego fajerwerku.

Zieleniec graniczy z dużym obszarem leśnym. Proszę więc wszystkich mieszkańców, by w sylwestrową noc nie przysparzali zwierzętom wielkiego lęku i cierpienia. 

Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry