Kibic- spojrzenie z innej strony

Jolanta Buczyńska-Bobel MarkiZieleniec

 12 grudnia 2014    04:44

Dzisiejszy wpis dotyczy kibica piłkarskiego i mojej próby pokazania jego pozytywnej strony. Ludzie nie związani z tą dość hermetyczną  grupą na słowo kibic reagują nie zawsze z euforią. Ja również, nie znając tego środowiska pozwoliłam by zdanie o nich wyrobiły mi media. A te zalewają nas jednoznacznymi ,niezbyt przyjemnymi obrazkami i wypowiedziami  na ich temat. Dlatego postanowiłam tym wpisem odkłamać ten obraz kibica pokazywanego  w większości mediów jako zadymiarza, chuligana, wandala i prostaka. Nie zgadzam się z tym. Szperając w necie okazuje się, że jest wiele działań i postaw obywatelskich tego środowiska, które całkowicie odmieniają ich wizerunek kreowany przez innych.

Środowisko kibiców ma niesamowitą moc, coś, co bardzo ciężko znaleźć w innych społecznościach. Na stadionie spotykają się ludzie z różnych grup społecznych, w różnym wieku, różnej płci, różnym wykształceniu, o różnym wyznaniu czy poglądach politycznych . Wszyscy natomiast są zjednoczeni w jednym celu - chcą razem dopingować i poprowadzić swój zespół do zwycięstwa. Kibice piłkarscy tworzą swoistą subkulturę i niezależnie od reprezentowanych barw łączy ich jedno: bezgraniczna miłość do drużyny, dla której są w stanie zrobić wszystko. Uwielbienie dla piłki to nie tylko dopingowanie na meczach, to styl życia. Tacy właśnie są fanatycy danej drużyny. Fanatycy w dobrym tego słowa znaczeniu.

Kibicami są również ludzie z pierwszych stron gazet, którzy dzięki popularności pomagają swoim drużynom. Oto kilka przykładów (zaczerpnięte z portalu PiłkaNożna.pl):

Legia Warszawa: Kazik Staszewski, Marek Sierocki, Olaf Lubaszenko, Marcin Meller, Cezary Pazura, Tomasz Lis,Zygmunt Staszczyk, Dariusz Szpakowski, Zbigniew Zamachowski, Tomasz Zubilewicz, Karol Strasburger

Górnik Zabrze: Jerzy Dudek, Adam Małysz, Jacek Łaszczok(Stachursky) , Ireneusz Jeleń

Wisła Kraków: Jan Nowicki, Andrzej Sołtysik, , Zbigniew Preissner, Jerzy Fedorowicz, Bogdan Rymanowski, Marcin Daniec, Ewa Wachowicz, Andrzej Mleczko, Andrzej Seremet, Jerzy Stuhr, Łukasz Nowicki , Piotr Metz, Agnieszka Radwańska, Ula Radwańska, Maciej Stuhr, Urszula Grabowska

Cracovia:  Grzegorz Miecugow,, Maciej Maleńczuk, Edward Linde-Lubaszenko

Czy ci znani ludzie przychodziliby na mecze razem z rodzinami i przyjaciółmi, siedzieliby wśród wielu anonimowych kibiców bojąc się ich? Raczej nie. Przychodzą bo czują się bezpiecznie i chcą wspólnie z innymi przeżywać emocje sportowe.

.Jednak mecz to tylko 90 minut, zdecydowanie za krótko by cały potencjał takiej grupy został wyczerpany. Zatem energia zostaje przeniesiona na inne płaszczyzny. Stąd oprócz czysto kibicowskich działań (doping, oprawy meczowe, murale), podejmowane są akcje charytatywne, zbiórki krwi czy akcje patriotyczne. Inicjatywy tym bardziej cenne, iż wychodzą, nie z polecania czy nakazu, tylko po prostu ze zwykłej chęci działania.

Okres przedświąteczny jest idealnym czasem do zmiany stereotypowego sposobu myślenia o kibicach sportowych. Właśnie przed uroczystością Bożego Narodzenia najłatwiej natrafić na komunikaty o pozytywnych poczynaniach fanatyków. Portale o tematyce kibicowskiej oraz serwisy klubowe z każdym dniem donoszą o coraz to nowych akcjach. W sobotę 06.12.2014 z inicjatywy Stowarzyszenia Kibiców Legii Warszawa ponad setka dzieciaków z domów dziecka mogło spędzić Mikołajki na stadionie Legii. Dzieci usłyszały wiele o historii klubu, zwiedziły stadion, weszły do szatni zawodników. Kibice, jak każdy inny człowiek, też są wrażliwi na krzywdę innych i niesprawiedliwość losu, która dotyka najmłodszych. Nie pozostają bierni wobec cierpienia najmłodszych kibiców, starają się wywołać uśmiechy na zazwyczaj smutnych twarzach podopiecznych Domów Dziecka. Dlaczego zatem nie ma tych informacji w ogólnopolskich mediach, dlaczego nie ma specjalnych programów , dlaczego nie nagłaśnia się tych dobroczynnych inicjatyw? Nie wiem, nie rozumiem.

Nie wszyscy wiedzą, że działalność kibiców wykracza daleko poza stadiony. Są to ludzie aktywni w swoim mieście, regionie, klubie. Mocno utożsamiają się z nimi. Poza  tym są ogromnymi patriotami – pamiętają wszystkie historyczne wydarzenia w historii Polski, są dumni z bycia Polakami.  Obecne działania środowiska kibicowskiego posiadające charakter patriotyczny i promujący patriotyczne postawy to m.in. oprawy meczowe, przemarsze, udział w obchodach, murale, wlepki  z treścią patriotyczną, spotkania dyskusyjne z kombatantami, produkcja odzieży patriotycznej. To jest ich praca dla Ojczyzny.

W tym roku  szósty już raz  odbyła się Ogólnopolska Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę, gdzie zjawiło się 5 tys. kibiców! Tym razem pielgrzymowali pod hasłem „Chwała prawdziwym zwycięzcom!”, dedykując je Powstańcom Warszawy.

Mam nadzieję, że tym wpisem przekonam wielu czytelników do zmiany zdania na temat tego środowiska. Warto chyba spojrzeć na nich czasem z innej strony by dostrzec tą  ludzką, wrażliwą stronę kibica.

Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry