Nowy rozdział w Markach oficjalnie rozpoczęty.

Jolanta Buczyńska-Bobel MarkiZieleniec

 9 grudnia 2014    09:02

W dniu wczorajszym  nastąpiło uroczyste ślubowanie p. Jacka Orycha na urząd Burmistrza Miasta Marki.

Tuż przed tym, ustępujący z tego urzędu p. Janusz Werczyński w kilku słowach podsumował swoją ponad 18-letnią pracę. Ze łzami w oczach podziękował  wszystkim, z którymi współpracował i przeprosił tych , których zawiódł.Tak po ludzku rozumiem to wzruszenie. Po tylu latach pracy w UM zapewne ciężko jest odejść, szczególnie gdy  było się raczej pewnym następnej kadencji. Wyborcy jednak powiedzieli –dziękujemy już Panu. Taaaak, życie potrafi zaskoczyć. Aczkolwiek mam nadzieję, że jako radny powiatu wykorzysta swoje niezaprzeczalne doświadczenie samorządowe z korzyścią dla Marek. Pan Werczyński w swoim końcowym wystąpieniu zapowiedział chęć szczerej   pomocy  dla nowego Burmistrza oraz współpracy ze strony koleżanek i kolegów radnych MWS. I tu pojawiły się moje wątpliwosci. W tej chwili RM politycznie podzielona jest pół na pół po 10 mandatów. Sposób wybrania  nowego Przewodniczącego Rady Miasta pokazał jak ta współpraca może w przyszłości wyglądać. Cztery tury głosowania nad kandydami (p. Pietruchą i Adamczykiem), trzy godziny napiecia nie przyniosły rostrzygnięcia. Zaprzysiężenie nowego Burmistrza wisiało na włosku(bowiem warunkiem złożenia slubowania podczas tej sesji był wybór Przewodniczącego RM).Ostatecznie wypracowano konieczny kompromis. I tak nowym Przewodniczączącym Rady Miasta Marki został p. Tomasz Paciorek (11 głosów ważnych za i 9 głosów nieważnych). Wybór Wiceprzewodniczącego oraz przewodniczących komisji pewnie na najbliższym posiedzeniu RM czyli 15.XII.2014 o godz.16:00. Kolejne emocje murowane.

Burmistrz Jacek Orych w swoim pierwszym oficjalnym wystąpieniu powiedział miedzy innymi:

„Wielu z Państwa zna mnie osobiście, wielu mam nadzieję pozna, bo przed nami Wszystkimi pełna wyzwań kadencja. Kadencja, która upłynie pod znakiem dwóch niezwykle ważnych inwestycji – budowy obwodnicy oraz kompleksu edukacyjno-sportowego, a w szczególności wyczekiwanego od lat gimnazjum. Te dwie inwestycje – sprawią, że Marki z miejscowości niesłusznie postrzeganej jako tranzytowa, staną się spokojniejszym miastem, z szerszym zapleczem usługowym. Przed nami pojawiają się kolejne wyzwania – rozbudowa bazy edukacyjnej dla najmłodszych oraz budowa i modernizacja dróg. Oczywiście są to zadanie trudne ze względu na stan miejskiej kasy. Trudne, ale nie niemożliwe. Pamiętajmy, że przed nami ostatnia tak bogata perspektywa finansowa Unii Europejskiej. Dołożę wszelkich starań, by sięgać zarówno po pieniądze unijne jak i z innych źródeł.
Będę starać się również o większy udział mieszkańców w życiu miasta
.”

Szczerze życzę powodzenia Burmistrzowi i trzymam kciuki za pierwsze miesiące trudnej pracy.

Tymczasem w niedalekiej przyszłości  (początek przyszłego roku) odbędzie się wybór 21-go radnego. Wybory uzupełniające w okręgu nr 8 (Zieleniec również zalicza się do tego okręgu) pokażą nam jaki ostatecznie będzie układ sił w Radzie Miasta. Być może ten jeden radny przesądzi , która grupa radnych będzie miała stanowiącą większość.To bardzo ważny wybór. Postawmy na człowieka, który faktycznie chce zmian dla miasta i poprze  inicjatywy nowego Burmistrza.

Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry