5 grudnia 2014    11:33

Dziś jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Pamiętajmy, że pomoc i praca, którą wykonuje się za darmo, z potrzeby serca, jest istotnie bezcenna.W okresie przedświątecznych zakupów chętniej pomagamy innym wspierając różne inicjatywy dobroczynne.W Markach kolejny już raz ruszyła akcja pomocy ludziom ubogim i potrzebującym.

ŚWIĘTY MIKOŁAJ MIESZKA W MARKACH  jest pomysłem ludzi ze stowarzyszenia Grupa Marki 2020. Celem jest obdarowanie dzieci z biednych rodzin prezentami zafundowanymi przez darczyńców. Listy z prośbami (marzeniami) dzieci rozdzielane są pośród chętnych pośredników Mikołaja. O co proszą dzieci? Marzenia ich nie są wygórowane-zazwyczaj dotyczą zabawek, książek, ubrań, gier czy choćby środków czystości. Zatem tak niewiele trzeba, by uszczęśliwić drugiego człowieka, a uśmiech, radość i szczęście tych dzieci jest bezcenne dla darczyńców.To szlachetne działanie Grupy Marki 2020 już po raz szósty realizowane jest w Markach. Tym samym szczęśliwych dzieci jest już kilkaset.

Kolejną dobroczynną akcją jest SZLACHETNA PACZKA. To ogólnopolski projekt pomocy biednym rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Realizowany od 2001 roku z inicjatywy ks. Jacka WIOSNY Stryczka. W tym wypadku pomoc realizowana jest dla konkretnej rodziny i jej indywidualnych potrzeb-środków czystości, działającej pralki czy lodówki, opału na zimę, odzieży, przyborów szkolnych, itp. Darczyńcami zazwyczaj są grupą skrzykniętych znajomych, sąsiadów, przyjaciół. W Markach SZLACHETNA PACZKA pomaga po raz drugi, a liderem akcji jest Jakub Rafalski (młody, pełen zapału , niezłomny człowiek).

Prace Parafialnych Zespołów CARITAS na terenie naszego miasta również wpisują się w tę szlachetną przedświąteczną pomoc ubogim. Działalność PZC jest ukierunkowana na pomoc rodzinom: wielodzietnym, biednym, dotkniętym patologią alkoholizmu lub bezrobociem oraz matkom samotnie wychowującym dzieci. 20-letnią tradycję mają już paczki świąteczne przygotowywane przez PZC  dla (obecnie) 140 dzieci i 40 osób samotnych z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy.

Pomagać bezinteresownie innym to szlachetne działanie. Mam nadziej, że wolontariuszy w przyszłym roku będzie jeszcze więcej. Od początku pisania na ten temat brzmiał mi w głowie fragment utworu Niemena „Dziwny jest ten świat.” Na koniec zaśpiewajcie razem ze mną:
"Lecz ludzi dobrej woli jest więcej 
i mocno wierzę w to, 
że ten świat
nie zginie nigdy dzięki nim. "

Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry