Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - jak go otrzymać

Paweł Pniewski BlogPawłaPniewskiego

 16 marca 2020    12:15

W związku z zamknięciem szkół i przedszkoli rodzice dzieci do lat 8 mogą otrzymać finansowe wsparcie, by zostać ze swoim dzieckiem w domu.

Dzięki przepisom tzw. specustawy o zwalczaniu epidemii koronawirusa rodzice lub opiekunowie prawni opiekujący się dzieckiem poniżej 8 roku i objęci ubezpieczeniem chorobowym mogą skorzystać z dodatkowego 14-dniowego zasiłku. Nie będzie się on wliczał do limitu dni, które każdego roku przysługują na opiekę nad chorym dzieckiem.

By skorzystać ze świadczenia wystarczy złożyć oświadczenie do pracodawcy. Wzór oświadczenia można pobrać na stronie internetowej ZUS: www.zus.pl. O skorzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować pracodawcę, zleceniobiorca - zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednią - ZUS. W przypadku, gdy to pracodawca będzie zmuszony wypłacić dodatkowy zasiłek opiekuńczy pracownikowi, otrzyma zwrot z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił specjalną infolinię dostępną pod numerem: 22 560 16 00.

Obecnie dodatkowy zasiłek przysługuje rodzicowi (lub opiekunowi) dziecka, które nie ukończyło 8 roku życia (decyduje dokładna data urodzenia, a nie rocznik). Jednak w parlamencie trwają prace, by rozszerzyć uprawnienia do zasiłku na rodziców dzieci do lat 12. Ostateczna decyzja jeszcze nie została podjęta.

 

fot. Pixabay

Galeria

zdjecie: 129117
zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, zastępca Burmistrza Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry