Zgon założyciela Marek

Antoni Widomski ProMemoria

 11 kwietnia 2020    17:50

Zgon założyciela Marek - pod takim tytułem Kurjer Warszawski z dnia 26 października opublikował informację o śmierci Johna Briggsa.

 

Zgon założyciela Marek
W d. 22-im b.m. zmarł w sile wieku ś. p. John Briggs, założyciel wielkiej przędzalni w Markach.
 
Zmarły pomimo zamożności swojej wyróżniał się wśród grona współczesnych przemysłowców wielkiem zamiłowaniem pracy, bez której nie pojmowal życia, a pod tym względem świecił przykładem współpracownikom swoim.

Przed 30 laty przybył z Anglji do naszego kraju i założył fabrykę, jakiej dotychczas brakowało. Przędzalnia w Markach zatrudnia do 3.000 robotników, wyłącznie prawie rekrutujących się z żywiołów miejscowych.

Pierwsze zastępy pracowników fabrycznych wysyłano do Anglji dla studiów specjalnych; ci zaś po powrocie do krajów uświadamiali młodszych, w ten sposób w krótkim stosunkowo czasie stworzono jednolity personel fabryczny.

Jako główny przedstawiciel firmy ś. p. J. Br. w przeważającej mierze przyczynił się do zbudowania kościoła rz.-katolickiego w Markach.
W stosunku z podwładnymi zmarły odznaczał się sprawiedliwością. 

Ś. p. John Briggs, schodząc do mogiły, pozostawia wspomnienia pracowitego obywatela i zacnego człowieka.

 

Kurjer Warszawski. R. 91, 1911, nr 296

Galeria

zdjecie: 129159
fot. 1
zdjecie

Antoni Widomski

Współpracuje z portalem od 2004 roku

www.historia.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry