PREZYDENT RP Andrzej DUDA pozdrawia całe MARKI przy okazji historycznej nocnej wizyty w PIEKARNI KLEMENTYNKA

Bogusława Sieroszewska StowarzyszenieMPS

 20 czerwca 2020    00:16

Dzień 17 czerwca 2020 r. przejdzie do historii jako dzień, właściwie noc, kiedy podwarszawskie Marki zostały odwiedzone przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - ANDRZEJA DUDĘ. Tym bardziej że wizyty głowy państwa polskiego w Markach nigdy wcześniej nie było! Jeszcze przed wojną, w maju 1930 r., Prezydent Ignacy Mościcki tylko przejeżdżał przez Marki w drodze do Serocka i Pułtuska. Mieszkańcy Marek [na czele z wójtem Jędrzejewskim] na powitanie tak dostojnego gościa, przy wjeździe od strony Warszawy zbudowali tryumfalną bramę - pisał przed laty regionalista Zbigniew Paciorek w swojej opasłej księdze pt. "MARKI - dzieje, tradycja, kultura" (2004, str. 85), powołując się na Kurier Warszawski.

 

Wizyta głowy państwa w Markach 17 czerwca br. była możliwa dzięki Państwu Majkowskim, którzy od 1992 r. prowadzą w w naszym mieście rodzinną piekarnię "Klementynka".

Pracę w piekarni najlepiej poznaje się nocą, kiedy praca wre i o takiej właśnie porze zjawił się w Markach Prezydent Andrzej Duda, prosto po debacie prezydenckiej w Telewizji Publicznej na Woronicza! 

Oprócz zapoznania się z tajnikami wypieku chleba, zachwytu nad świeżo upieczonym bochenkiem, Pan Prezydent również podzielił się swoimi oczekiwaniami wobec zbliżającej się wizyty w Białym Domu.

 

 

Prezydent Andrzej Duda, który ma bardzo dobre relacje z Prezydentem Donaldem Trumpem, docenia zaangażowanie Ameryki w rozwój Europy Wschodniej, za którym wkrótce pójdą konkretne pieniądze - miliard dolarów na wsparcie współpracy, przede wszystkim handlwej, w ramach Trójmorza.

Gwoli przypomnienia, Trójmorze to inicjatywa Prezydenta Andrzeja Dudy poparta przez Prezydenta Chorwacji, którzy w 2015 r. podpisali porozumienie o strategicznym znaczeniu dla państw położonych pomiędzy Morzem Bałtyckim, Czarnym i Adriatyckim. Polska, rządzona przez Prezydenta Andrzeja Dudę jest niekwestionowanym liderem tej historycznej inicjatywy. 

 

 

 

Zdjęcia:  PAP/ Mateusz Marek

Videorelacja:   WWL 24

Galeria

zdjecie: 129248
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
zdjecie

Bogusława Sieroszewska

Wiceprezes Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Absolwentka filologii angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego z dyplomami Cambridge. Zajmuje się nauczaniem języka angielskiego w Markach i Warszawie, również przez skype'a!

Pasja - najnowsza historia Polski: Żołnierze Niezłomni Powstania Antykomunistycznego, Sierpień'80, marecka historia angielskich Braci Briggsów, fabrykantów i dobrodziejów Marek, opisana osobiście w Roczniku Mareckim tom II.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry