Wernisaż wystawy malarstwa Teresy Panasiuk w Galerii MOK

Anna Dąbrowska-Pękocka MOK

 19 października 2009    12:23

Niedziela 11 października 2009. Sale Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury zapełniło liczne grono gości przybyłych na wernisaż wystawy malarstwa wybitnej artystki Teresy Panasiuk, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, uczennicy Artura Nacht-Samborskiego. Dyplom otrzymała w 1964 roku, uprawia malarstwo (olej, gwasz, pastel) oraz rysunek. Jej prace były prezentowane na licznych wystawach w prestiżowych galeriach w Polsce i za granicą, znajdują się w wielu muzeach sztuki współczesnej w Europie.

Spotkanie rozpoczęła Dyrektor MOK, Krystyna Klimecka przedstawiając bohaterów niedzielnego wieczoru, którymi obok Teresy Panasiuk była znakomity krytyk sztuki, Maria Teresa Krawczyk oraz wspaniały saksofonista, Piotr Cieślikowski.
Otwarcie wystawy poprzedził koncert. Muzyk szybko zdobył serca zgromadzonej publiczności, która bardzo entuzjastycznie reagowała na każdy wykonany utwór - dedykację muzyczną dla lubiącej jazz autorki obrazów i jej gości. Grał standardy jazzowe na saksofonie tenorowym jak i sopranowym, była to wspaniała podróż przez historię jazzu i jego odmiany, stanowiąca trafne muzyczne dopełnienie do obrazów prezentowanych w Galerii.
Podobnie jak w muzyce jazzowej w obrazach Teresy Panasiuk pośród łagodnej, zdawałoby się - dość jednolitej płaszczyzny koloru znajdują się ostrzejsze akcenty - kanciaste, kolorowe intruzje tylko pozornie burzące harmonię gamy kolorystycznej. Twórczość tej doskonałej artystki, została z ogromną wrażliwością skomentowana przez Marię Teresę Krawczyk, zwróciła ona uwagę gości Galerii na jej fenomenalne wyczucie koloru, umiejętność operowania światłem - ale i cieniem, zdolność do budowania nastroju i znakomitego komponowania obrazu. Jej przetworzone w płaszczyzny krajobrazy i fragmenty natury są samą "esencją" krajobrazu - operują one tak szerokim spektrum barw i świateł, że ich prostota staje się wielkim atutem, pozwalającym w pełni skoncentrować się właśnie na grze kolorów.
Wreszcie obydwie sale galerii wypełnił miły gwar - przyszedł czas na komentowanie obrazów malarki i koncertu saksofonisty a także kupienie płyty z jego nagraniami, czas sympatycznych spotkań i zawiązywania nowych znajomości. W przemiłej atmosferze, przy poczęstunku przygotowanym przez pracowników ośrodka oraz lampce wina artystyczny wieczór mijał szybko. Żal, że musiał się skończyć...

W 1997 roku w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury eksponowane były obrazy olejne Teresy Panasiuk, na tegorocznej wystawie można obejrzeć jej najnowsze obrazy olejne oraz prace wykonane w różnych technikach na papierze, powstałe w latach 1957 - 2009.
Komisarz wystawy - Hanna Klimecka. Aranżacja: Teresa Panasiuk i Wanda Wójcik, wstęp do katalogu wystawy: Maria Teresa Krawczyk.
Wystawa czynna: sala 1 - poniedziałki i środy w godz. 10.00 - 14.00, wtorki i piątki godz. 12.00 - 19.00; sala 2 - poniedziałek - piątek w godz. 12.00 - 19.00. Grupy zorganizowane oprowadza przewodnik po wcześniejszym ustaleniu terminu.
Marki, ul. Fabryczna 2, tel. (22) 781 14 06,
www.mokmarki.pl
Zapraszamy!
MOK w Markach
[gallery]

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 11
fot. 12
fot. 13

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry