ZRZUTKA PRZEDŁUŻONA na pomnik ŚW. JANA PAWŁA II dłuta kpt. AK J. Nowickiego ps. "PLASTUŚ" do MUZEUM ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

START:    5 sierpnia 2020

Bogusława Sieroszewska StowarzyszenieMPS

 5 lipca 2020    09:17

Szaniwni Państwo,

Do 5 sierpnia została przedłużona zrzutka na rzeźbę-pomnik do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie.

Już wkrótce Muzeum zostanie na stałe wzbogacone o wyjątkową rzeźbę przedstawiającą Wielkiego Polaka - Św. Jana Pawła II dłuta wyjątkowego człowieka, artysty plastyka, Żołnierza Wyklętego - kpt. Armii Krajowej Jerzego Nowickiego ps. "Plastuś", należącego do 6. Partyzanckiej Brygady Wileńskiej pod dowództwem Władysława Łukasiuka ps. "Młot". 

Odsłonięcie rzeźby będzie również okazją do uczczenia 100-lecia urodzin największego z rodu Słowian - Św. Jana Pawła II,  które minęły 18 maja br., przyćmione pandemią koronawirusa. 

 

 

Muzeum Żołnierzy Wyklętych na Mokotowie fot. Robert Konopka

 

Rzeźba wykonana z trwałego gipsu ma wymiar 1m x 1m i przyciąga uwagę  papieską peleryną powiewającą na wietrze jak żagiel. 

Nie bez kozery, zrzutkę na rzeźbę kpt. AK Jerzego Nowickiego zorganizowała znana sportsmenka, mistrzyni windsurfingu Zofia Klepacka, która osobiście zna rzeźbiarza i wspiera go na różne sposoby, m.in. pomagając w wydrukowaniu Pamiętników opisujących czasy powojennej działalności konspiracyjnej artysty w Ciechanowcu i w Warszawie w Akademii Sztabu Generalnego.

 

Aby  DOKONAĆ WPŁATY   KLIKNIJ poniżej

 

Zrzutka na pomnik   

 

 

Zbieranie pieniędzy na rzeźbę Św. Jana Pawła wciąż trwa, więc apelujemy do Państwa o finansowe wsparcie. Zwracamy się również do mieszkańców Marek, którzy mieli okazję zobaczyć i usłyszeć kpt. Jerzego Nowickiego kilka razy w kościele parafii Św. Izydora. Ostatni raz miało to miejsce 1 marca br. z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, kiedy to kpt. Nowicki wypowiedział do młodzieży przed mszą św. o godz. 12.00 następujące słowa: 

 

Jako 16-latek stanąłem do walki z okupantem radzieckim o wyzwolenie naszej Ojczyzny. Niech to wspomnienie pobudzi Was do refleksji i porównania tamtych czasów z obecną sytuacją. Pragnę zauważyć, że również i dzisiaj mamy wrogów naszej Ojczyzny, którzy sprzeniewierzają się polskiej racji stanu. 

Czy dzisiaj potraficie przeciwstawiać się postawie wrogiej Polsce?   Zawsze brońcie naszej Ojczyzny.

Cieszę się, że dożyłem czasów, kiedy Polską rządzą prawdziwi Polacy, patrioci. Jednak, ubolewam nad tym, że nie ma dnia, aby prawi i sprawiedliwi ludzie nie byli krytykowani i atakowani przez siły wrogo nastawione do Kościoła i polskości, które w zamian promują lewackie myślenie i styl życia bez Pana Boga, które tylko czyhają, aby przejąć władzę w Polsce i na nowo zacząć rozkradać co się da!

Proszę Was, abyście przeciwstawiali się wrogom naszej Ojczyzny i wytrwale bronili wiary naszych przodków pod hasłem:

"Bóg  Honor  Ojczyzna"

 

Zrzutka na rzeźbę ma na celu finansowe wsparcie, aby w ten sposób ułatwić artyście godziwe życie na zasłużonym odpoczynku po wielu latach pracy i służby Ojczyźnie.

Jest to ostatnia rzeźba z pracowni kpt. Jerzego Nowickiego, warszawskiego rzeźbiarza i malarza, urodzonego w Ciechanowcu. Pracownia jest likwidowana ze względu na pogarszający się stan zdrowia 88-letniego artysty, który cierpi na niedowład rąk. 

W przeszłości kpt. Jerzy Nowicki osobiście angażował się w pomoc ludziom, szczególnie na Kresach. W latach 90-tych ubiegłego wieku na własną rękę i własnym sumptem organizował i dostarczał paczki żywnościowe na Litwę i Białoruś dla skromnie mieszkających tam Polaków.

W ostatnich latach dzieła takie jak popiersie Rotmistrza Witolda Pileckiego, Prezydenta Lecha Kaczyńskiego czy Generała Bora-Komorowskiego, kpt. Jerzy Nowicki przekazywał różnym instytucjom, nie oczekując nic w zamian. 

 

Muzeum Żołnierzy Wyklętych ul Rakowiecka 37 fot. Robert Konopka

 

Znamienną rzeczą jest to, że rzeźba św. Jana Pawła II, największego z rodu Słowian, która notabene  została już przewieziona z pracowni na  Gocławiu do Muzeum Żołnierzy Wyklętych na Mokotowie, wykonana została również przez Żołnierza Wyklętego. 

Zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie finansowe. Apelujemy do wszystkich Patriotów i ludzi dobrej woli, którzy,  biorąc udział w zrzutce, mogą wyrazić swoją wdzięczność tym, którzy narażali i oddawali swoje życie za wolną i niepodległą Polskę.

Po zakończonej zrzutce zostanie zorganizowana uroczystość odsłonięcia pomnika Św Jana Pawła w Muzeum przy ul. Rakowieckiej, o czym będziemy Państwa informować.

 

 

Aby dokonać WPŁATY kliknij poniżej

 

Zrzutka na pomnik

Galeria

zdjecie: 129277
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
zdjecie

Bogusława Sieroszewska

Wiceprezes Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Absolwentka filologii angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego z dyplomami Cambridge. Zajmuje się nauczaniem języka angielskiego w Markach i Warszawie, również przez skype'a!

Pasja - najnowsza historia Polski: Żołnierze Niezłomni Powstania Antykomunistycznego, Sierpień'80, marecka historia angielskich Braci Briggsów, fabrykantów i dobrodziejów Marek, opisana osobiście w Roczniku Mareckim tom II.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry