Dorzuć się do puszki WOŚP

Rocznica mordu na Kruczku

START:    30 lipca 2020    17:00 Kruczek

Tadeusz Markiewicz UMMarki

 22 lipca 2020    12:52

Zanim 30 lipca 1944 r. zapadł mrok, do zgarniętych w łapankach i stłoczonych mieszkańców Marek, Pustelnika, Zielonki i Strugi zaczęli strzelać z broni maszynowej esesmani. To była okrutna rzeź niewinnych ludzi, dokonana w odwecie za akcje naszego podziemia. Do dziś nie udało się ustalić liczby ofiar tego bestialskiego mordu nad jeziorem Kruczek. Na liście znajduje się 48 nazwisk. Część źródeł podaje jednak dużo większą liczbę ofiar (148).

Pamiętajmy o tym tragicznym w dziejach naszego regionu wydarzeniu. Zapraszamy Państwa na obchody 76 rocznicy mordu. Spotkajmy się o godz. 17.00 przy pomniku na Kruczku. Jak co roku, złożymy wieńce i zapalimy znicze na pamiątkę tego wydarzenia.

Następnie uczestnicy spotkania przejadą na ul.Główną, gdzie znajduje się pomnik 11 rozstrzelanych mieszkańców. Tu również zostanie złożony wieniec.

WPZ

 

Galeria

zdjecie: 129290
fot. 1
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry