Dorzuć się do puszki WOŚP

Zbrodnia na Kruczku. Wywiad z Panią Wandą Jendrysiak jedynym, żyjącym świadkiem wydarzeń z 30 lipca 1944 r.

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 4 sierpnia 2020    20:40

Szanowni Państwo, 

w dniu 1.08.2020 r. Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga zorganizowało spotkanie z Panią Wandą Jendrysiak zd. Kostrzewa, ostatnim żyjącym świadkiem zbrodni popełnionej na Kruczku w dniu 30 lipca 1944 r. przez niemieckich okupantów na mieszkańcach Marek, Pustelnika, Zielonki i Strugi.

Zorganizowane spotkanie miało na celu przybliżenie historii naszego miasta mieszkańcom Marek, a szczególnie tym, którzy niedawno przybyli do naszej miejscowości.

Specjalnie dedykowany dla Pani Wandy wiersz pt.: "Krwawa niedziela na Kruczku" wyrecytowała Bogusława Sieroszewska, wiceprezes Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga.

Dziękujemy serdecznie wszystkim tym, którzy każdego roku biorą udział w uroczystych obchodach w dniu 30 lipca przed pomnikiem pomordowanych na Kruczku i przyczyniają się do upamiętnienia tego miejsca. 

Serdecznie dziękujemy Pani Wandzie za przybycie w dniu 1 sierpnia 2020 r. i przypomnienie mieszkańcom Marek tych tragicznych wydarzeń sprzed 76 lat.

Zdjęcia: Tomasz Paciorek

Galeria

zdjecie: 129309
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry